למצולמים אין קשר לידיעה
למצולמים אין קשר לידיעהצילום: Arie Leib Abrams/Flash90

בחוץ אין התפרעויות ואנרכיזם – יש מרד. מרד זה אירוע מאוד מאוד מסוכן. ההדחקה שלו מעצימה את הסכנה שלו וגורמת לכך שדיכויו יהפוך לקשה יותר עם הזמן.

המדינה מתפרקת לא בגלל השמאל אלא בגלל ימין חסר אחריות שמתעסק בלבצר לעצמו את תדמית הילד הטוב.

תשתחררו, חברים. אין לכם פריווילגיה להיראות טובים. מי ששולט נבחן ביכולתו לעשות סדר ולהיות שוטר רע כשצריך. אתם עסוקים בלהראות לנו איך השמאל חוצה קווים וכמה הימין ממלכתי. אז הבנו שהשמאל משוגע ושהוא חוצה קווים ושהם חסרי אחריות וכו'. כפיים לימין שלא חצה קווים בהתנתקות. הבנו.

כשהימין עסוק בלהוכיח שהוא צודק ולשנן לנו שהשמאל הוא אנרכיסטי, הוא מתנהג כקורבן. רק קורבנות צודקים. מקבלי אחריות – מכריעים. הלו, תתעוררו! אתם, מנהיגי הימין, מפרקים את המדינה בדרך אל הוכחת צדקתכם. את מי מעניין שאתם מסבירים לנו שוב ושוב שהשמאל חוצה קווים? שימו גבול ועצרו את האנרכיזם.

כשאתם מתהדרים בימין שלא עבר את הגבולות בהתנתקות אתם שוכחים להזכיר שזה לא רק כי הימין היה אחראי אלא כי היה כאן שלטון שהוריד את הראש מכל מה שרק הריח מרד או מרי. השמאל פורץ כל גבול כי בתודעה שלו הוא עדיין האדון, ואתם נותנים לו לפרוץ, כי בתודעה שלכם אתם עדיין העבדים. הרפורמה, מתברר, היא הקרב הקטן.

תפקידו של שלטון הוא להפעיל מרות כשצריך, ועכשיו צריך מרות וסדר יותר מתמיד. אם אתם לא יודעים לעשות את זה, אתם לא ראויים לשלוט. פירוק הסדר במדינה חשוב יותר אפילו מהביטחון האישי ברחובות מול הערבים. אם אין לאזרחי ישראל מורא מפני המלכות שלכם, איש את אחיו חיים בלעו. אם אתם לא מסוגלים לעשות סדר, לא שווה כל הרפורמה המשפטית שלכם. אולי תעשו סדר בחוק, אבל אף אחד לא יכבד אותו. תמצאו את עצמכם ביום שאחרי הרפורמה עם מדינה באנרכיה שאין בה משמעות לסדרי שלטון. אז למי הרפורמה תעזור?

איתמר בן גביר, חשוב שאתה מראה לערבים מי בעל הבית, אבל לפני כן תתפנה מהכול ותראה לאזרחי ישראל שיש במדינת ישראל סדר, וכאן החוק הוא בעל הבית. אם לא תצליח לרסן את האנרכיזם, נכשלת. הרבה לפני הסדר מול הערבים. עזוב את הערבים – תתעסק במרד המשתולל שכרגע האחריות הבלעדית עליו מוטלת על כתפיך. אתה השר שאחראי לביטחון הפנים.

כרגע הימין מאבד מנדטים לא בגלל הרפורמה אלא בגלל הרפיסות ותודעת העבדות של הימין שהולכת ונחשפת באוזלת היד ברחובות. במשטרים רבים אזרחים העדיפו סדר ודיקטטורה על פני חירות שמביאה לידי אנרכיה. אז בטח שחשוב לשמור על הדמוקרטיה ועל שלא תהיה עריצות המיעוט, אבל לפני כן חשוב שיהיו כאן מורא מלכות וסדר ברחובות.

מחסומי משטרה שנפרצים על ידי פורעים הם תמונה שמפרקת את חוסנה של מדינת ישראל וכישלון של השלטון בימין. היא משדרת שלטון רופס וחלש.

תמונתה של אשת ראש הממשלה מכותרת אינה תמונה שצריכה לעורר רחמים ולהראות שהשמאל השתגע. זאת תמונה שממחישה את הרגע שלפני נפילת הממלכה. רגע לפני המט מכתרים את המלכה ומאיימים עליה. למלכה אין בית, למלך אין כתר.

המשימה עכשיו היא אחת: דיכוי המרד. כל כלי התקשורת בימין חייבים להתגייס רק למשימה הזאת: דרישה לדיכוי המרד. הרפורמה צודקת – הבנו את זה היטב. גם השמאל. הקרב הוא כעת על מי שולט. כל כותרת וכל אייטם צריכים כרגע להתגייס בדרישה אחת: לעצור את המרד ביד קשה. המדינה בסכנה ממשית.

שאלת השלטון עברה מזירת מערכת המשפט אל הרחובות. אל נתיבי איילון. אל הכניסות לבתיהם של חברי הכנסת. שם העם בודק כרגע מי יודע לשלוט בפועל. כאן נבחן הימין בפעם הראשונה בהיסטוריה.

--

יוסף רוסו הוא עורך השבועון ''עולם קטן''