מחסום שהוצב בדרך לאביתר
מחסום שהוצב בדרך לאביתרצילום: נדב גולדשטיין/TPS

אחר הצהריים היתה אמורה להיערך ביישוב אביתר עצרת תמיכה בתושבים שעלו למקום לאחר הפיגוע הרצחני בו נרצחו האחים הלל ויגיל יניב הי"ד, אך למרות שהאירוע אושר מראש, האישור בוטל ברגע האחרון ולטענת מארגניו צה"ל מבצע חסימות במטרה למנוע את ההגעה למקום.

‏גורמים ביטחוניים אישרו כי במרחב פרוסים כוחות גדולים של צה"ל ומשמר הגבול וכן שוטרים שמבצעים מחסומים כדי למנוע הגעה לאביתר.

מארגני העצרת פנו בדחיפות באמצעות עורכי הדין חגי וינצקי וערן בן ארי, ליועץ המשפטי באיו"ש אל"מ אלי לברטוב בבקשה שיאשר להם לקיים את העצרת בצומת תפוח הסמוכה לאביתר.

"אתמול ראינו כיצד אלפי אזרחים יוצאים להפגין, בחלק מהמקומות באופן בלתי חוקית הומשטרה הכילה ונתנה לכל אזרח את הזכות להפגין - גם במחיר של שיבושי תנועה והפרעה לאזרחים אחרים בשגרת יומם. אך כאשר זה נוגע למתיישבים ביהודה ושומרון, יש דין שונה ואיסור גורף לקיים אירועים עד כדי רדיפת המתיישבים בידי בכירים בצה"ל", טענו התושבים.

"אנחנו קוראים לשר הביטחון יואב גלנט לשנות את המדיניות ביהודה ושומרון ולזנוח את דרכו של קודמו בתפקיד בני גנץ שהצר את צעדיהם של המתיישבים", הוסיפו.

לקראת עצרת התמיכה באביתר, מספר חברי כנסת מהקואליציה שלחו מסרי חיזוק למשפחות ותלמידי הישיבה שעלו למקום לאחר הפיגוע בחווארה בו נרצחו הלל ויגל יניב הי"ד.

בתנועת נחלה מציינים כי מלבד ח"כ צבי סוכות, גם חבר הכנסת אוהד טל מהציונות הדתית יקים לשכה פרלמנטרית באביתר.

ח"כ קטי שטרית מהליכוד אמרה: "אני לא צריכה הסכם קואליציוני כדי שנוכל לחזור לאביתר כי ההסכם הוא הסכם שחתמנו כשהגענו לכאן והתחייבנו לאכלס וליישב את המדינה. אבל יש הסכם וצריך לכבד אותו וההסכם הזה הוא הסכם שמחובתינו לבוא וליישב את אביתר".

"הממשלה הרעה הקודמת הוציאה את המתיישבים המתוקים, הטובים, הנאמנים והערכיים וגם את הישיבה הטובה ששם למדו תורה, שם למדו בדיוק מה עשו אבותינו במשך הגלות שלהם וששבו ליישב את המדינה וזה צו השעה שלנו וחובתנו ולכן אנחנו כתנועת הליכוד שמלכדת את עם ישראל, אנחנו נעמוד בהתחייבות שלנו ובעזרת השם נחזור במהרה לאביתר", הוסיפה.

קטי שטרית בחיזוק לאביתרדוברות

ח"כ אריאל קלנר מהליכוד ציין כי "אביתר זה יישוב שצריך לקום, זו המחויבות שלנו ושל תנועת הליכוד לארץ ישראל, זו מחויבות שלנו לבניין הארץ. היישוב הזה לא יכול להישאר שומם ולא יכול שלא יהיו בו אזרחים יהודים. אני אעשה הכל כדי שבאביתר יקום ישוב יהודי במהרה".

סגנית השר מיכל וולדיגר מהציונות הדתית מסרה: "בעזרת השם בקרוב ממש אנחנו חוזרים לאביתר. אנחנו בחודש אדר ויש פורים ויש ונהפוך הוא - אני לא רוצה להפוך את ההסכמים הקואליציוניים, אני רוצה לקיים אותם ככתבם וכלשונם".

"אנחנו נהיה באביתר ויהי מה וזה למען כל אלה שהקריבו את חייהם למען אדמות מדינת ישראל. זה משהו שחייבים לעשות אותו עבור החיים וגם עבור המתים ואנחנו בעזרת השם נעשה זאת", דברי וולדיגר.

ח"כ לימור סון הר מלך הביעה תמיכה גם כן: "מתיישבי אביתר הינם חלוצים ציוניים, ודרישתם להקמה מיידית של ישוב קבע במקום, מוסרית וצודקת. מדובר בישוב בעל חשיבות אסטרטגית שחולש על אחד מצירי התנועה המרכזיים בשומרון, ומחזק את השליטה היהודית בו. אני מגבה לחלוטין את דרישתם של תושבי אביתר, וקוראת לשר הביטחון וראש הממשלה להכריז כבר היום על מתן אישור רשמי להקמת הישוב".

ח"כ אלי דלל מהליכוד מסר: "תושבי אביתר היקרים, אני רוצה לחזק אתכם על המאבק ליישוב ארץ ישראל. נעשה הכל כדי שההתיישבות תהיה באופן חוקי, שאו ברכה".

אלי דלל מחזק את תושבי אביתרדוברות