לינוי אשרם עם מדליית הזהב. אלופה בצדק
לינוי אשרם עם מדליית הזהב. אלופה בצדקצילום: עמית שיסל, הוועד האולימפי בישראל

החטא ועונשו. שנה וחצי אחרי אולימפיאדת טוקיו, איגוד ההתעמלות העולמי הודיע על השעייתה של אירינה וינר, נשיאת איגוד ההתעמלות של רוסיה לשנתיים מכל פעילות.

וינר נחשבת לאחת הנשים המפורסמות והחזקות בענף ההתעמלות העולמי. עם סיום קרב הגמר באולימפיאדת טוקיו, בו הפסידו הספורטאיות הרוסיות האחריות אברינה ללינוי אשרם הישראלית שזכתה במדליית זהב, תקפה וינר את הספורטאית הישראלית אשרם ואת איגוד ההתעמלות העולמי.

בריאיון לתקשורת ברוסיה טענה אז וינר כי זכייתה של לינוי אשרם במדליית זהב על חשבון האחיות אברינה היה ממניעים אינסרנטיים. "אנחנו לא רגילים להפסיד והספורטאיות הישראליות מפסידות לנו כבר חמש שנים", אמרה וינר שבעצמה אימנה בעבר את המתעמלות הרוסיות האחיות אברינה. "הילדה הזו אשרם לא זכתה באף מדליית זהב עד עכשיו. לא בגראנד פרי ולא באליפויות עולם. רק בישראל היא זכתה בזהב באליפות אירופה ב-2020 בגלל שהאחיות אברינה לא הופיעו".

וינר טענה כי ההחלטה לתת לאשרם את מדליית הזהב הגיעה ממניעים פוליטיים ובגלל שנאת העולם את רוסיה. "כל העולם מבין שעם טעות כזו כמו שאשרם עשתה, בלתי אפשרי להיות אלופה אולימפית. כולם מבינים את זה, חוץ מהאוייבים הפוליטיים של רוסיה. היו הרבה שאמרו שרוסיה עייפה מלנצח, אבל אף מתעמלת לא יכולה להשתוות למתעמלות הרוסיות".

עוד תקפה וינר את שופטי התחרויות באולימפיאדה כמו גם את איגוד ההתעמלות הבינלאומי. כעת, שנה וחצי אחרי, הגיע העונש הקשה כשזו הושעתה לשנתיים מכל פעילות.