רונן מנליס עם קובי פינקלר
רונן מנליס עם קובי פינקלרצילום: ערוץ 7

דובר צה"ל לשעבר, תא"ל (במיל.) רונן מנליס, מסתייג מאיומי הסרבנות של הטייסים במסגרת המחאה נגד הרפורמה במערכת המשפט.

בראיון לפודקסט 'ארץ מולדת' אמר מנליס: "אני חושב שיש בעיה להשתמש בדרגות או יחידות או תפקידים צבאיים כחלק ממחאה ציבורית, ואני מתנגד נחרצות לסרבנות".

"צה"ל הוא צבא של מדינה דמוקרטית וכפוף למדיניות הממשלה עפ"י חוק הצבא, ברגע שהממשלה מחליטה משהו – תפקידנו כקצינים וכחיילים לממש את זה, אלא אם זה פקודה בלתי חוקית בעליל, ואז אתה צריך לא לבצע את הפקודה", הוסיף.

לדבריו, "טייסת 69 חצתה קו מוקדם מדי בתוך התהליך ואיימו לא להגיע עוד לפני שעברו החוקים. מצד שני קשה לשפוט אותם כשהם נמצאים תחת התקפה".

מנליס מתייחס לביקורות על התנהלות דובר צה"ל. "אנחנו נמצאים במהפכה תקשורתית של הדיגיטל, אין משמעות לאמת, כל אחד מתאר את המצב כרצונו. תמונת המציאות כל-כך מורכבת ורגישה, אין לדובר צה"ל שום אינטרס לעוות עובדות, הוא יודע שהכל מצולם ומופץ. דובר צה"ל הוא לא דמות עצמאית אלא הוא מוציא את מדיניות הרמטכ"ל אל הפועל. לחלק מהגורמים הפוליטיים נוח להאשים את דובר צה"ל כדי לא להתמודד עם מדיניות הרמטכ"ל והממשלה".

"הוויכוח על דמותו של צה"ל היה לאורך כל השנים. בעבר זה היה ארגוני שמאל קיצוני שקראו לסרב לשירות ביו"ש בגלל מצפון, כמו - 'שוברים שתיקה'. בשנים האחרונות קם גם גורם מימין – 'תורת לחימה', ונהיה לחץ משני הצדדים על דובר צה"ל, אף פעם לא מרוצים ממנו: לא משנה מה יעשה תמיד הוא יחטוף ביקורות. אבל הבעיה היא בהנהגה. אם ההנהגה היתה אומרת: צה"ל הוא אחד. אנחנו לא מערבבים את צה"ל בפוליטיקה, יש לנו אמון מלא בדובר צה"ל - אני מעריך שהרעש של הארגונים הנ"ל היה הולך וקטן. יש אירועים בשנים האחרונות שבהם גורמים בממשלה ובהנהגה הציבורית לא רק שלא מגבים אלא יוצאים נגד צה"ל ומפקדיו", מציין הדובר לשעבר.

לשאלה דובר צה"ל האולטימטיבי הוא עונה: "כשמסתכלים על דוברי צה"ל לאורך השנים, (עוד מעט יתמנה מספר 28) מרביתם הם קציני מודיעין. היתרון של הכרת הגזרות והיכולת להבין 'מה זה סוד', והיכולת לקרוא הרבה מידע ולהגיע למסקנות, הביא את הפוטנציאל של קציני מודיעין לשמש כדובר צה"ל. יש חשיבות גדולה להיכרות עם הצבא, ואפשר גם לשלב בין הדברים: היכולת לקחת מידע מודיעיני ולפרסם אותו (כמובן באישור כל הגורמים) ע"י כך להרתיע את האויב, או להשתמש בכלים תודעתיים במקום שאי אפשר להשתמש בנשק - יש פה מרחב אדיר של פעילות שאפשר לעשות".

האזינו לנו בספוטיפיי ובגוגל פודקאסט.