שירותים
שירותיםצילום: pixabay

נשים מתפנות בתדירות גבוהה יותר. זוהי עובדה. שלפוחית השתן שלהן קטנה יותר, האיברים הפנימיים כגון הרחם והשחלות לוחצים על בלוטת השתן, והן נדרשות להתפנות פעמים רבות יותר יחסית לגברים.

בכל קניון, בית קולנוע, מרכז מסחרי או מקום ציבורי אחר, ישנם יותר תאי שירותים לנשים, בשל סיבה זו, אך אלו לא הסיבות היחידות שבגללן יש צורך רב יותר להתפנות.

דלקת בשלפוחית השתן נפוצה ביותר

אחת הסיבות העיקריות שבגינה ישנה דחיפות גדולה יותר במתן השתן היא דלקת בדרכי השתן, זוהי גם אחת הדרכים לזהות את הבעיה. הדלקת יכולה להיות בשלפוחית עצמה, בדרכי השתן או בדרכי השתן העליונות ולרוב תלווה גם בצריבה בעת מתן השתן. לעיתים ניתן להתבלבל בין פטריה בנרתיק לבין דלקת בשלפוחית השתן כיוון שהתסמינים שלהן דומים.

נשים סובלות יותר מדלקות בשלפוחית או בשופכה עקב הקרבה של אזורים אלו לאברי המין או לפי הטבעת ובהתאם לזה גם רגישות יותר לזיהומים.

אצל גברים הדלקת פחות נפוצה אך תיתכן חסימה בדרכי השתן שתתבטא בתחושה של תכיפות במתן שתן.

אבנים בכליות לנשים ולגברים

סיבה נוספת לדחיפות ולתכיפות במתן שתן היא אבנים בכליות, תחושות שמקורן ברצון של הגוף להוציא את האבנים ובהקדם.

אבנים בכליות נפוצות יותר אצל גברים אך גם נשים רבות סובלות מבעיה זו. התכיפות והדחיפות במתן השתן עשויים להיות מלווים גם בכאבים ובעוויתות בכליה והדרך לטפל בבעיה היא לרוב להמתין עד שהאבנים תפלטנה החוצה. במקרים קשים ייתכן ויהיה צורך בהתערבות כירורגית.

שלפוחית רגיזה זה באמת מרגיז

לעיתים הסיבה לריצה לשירותים היא פגיעה בתפקוד שלפוחית השתן עד כדי תחושה של שלפוחית מלאה באופן קבוע. תסמונת זו עשויה להופיע בגילים מבוגרים יותר והיא אינה אופיינית למין אחד יותר מאשר לאחר.

הטיפול בתסמונת יכול להיות תרגילי פיזיותרפיה שונים לרצפת האגן, טיפול תרופתי, הזרקת בוטוקס ואף ניתוח במקרה הצורך.

סוגי מזון ושתייה

ישנם סוגים של מזון ושתייה המגבירים את הצורך במתן שתן, לדוגמה צריכה של קפאין, אוכל חריף, מזון חומצי, אלכוהול, משקאות מוגזים, מזונות מלוחים, ממתיקים מלאכותיים ועוד.

תרופות עם תופעות לוואי

עוד סיבה שבגינה עשוי להיות צורך גדול יותר למתן שתן היא, נטילת תרופות שזוהי אחת מתופעות הלוואי שלהן. למשל, תרופות לטיפול בלחץ דם גבוה או לטיפול בדיכאון, חלק מתופעות הלוואי שלהן הוא ייצור מוגבר יותר של שתן בכליות, מה שעשוי לגרום לתכיפות אצל הנוטלים אותן.

לעיתים, אם תופעת לוואי זו גורמת לירידה באיכות החיים, אפשר לפנות לרופא לבקשת חלופה לתרופה.

מחלות כרוניות שונות

בין מגוון הסיבות שעשויות לגרום לתחושה של תכיפות במתן שתן, יכולות להיות גם מחלות כרוניות שונות אשר פוגעות בצורה זו אחרת בכליות, בשלפוחית, בשופכה ובאיברים קשורים אחרים. הפגיעה יכולה להיות זמנית ותלויה בטיפול הניתן ועשויה אף להיות ארוכת טווח.

פגיעה זמנית או קבועה במערכת חשובה זו בגוף יכולה לפגוע באיכות החיים ולשבש אותם באופן משמעותי ובמגוון דרכים שכל אחת מהן אישית למי שסובלת ממנה.

בעיות רפואיות שונות, ובכללן גם בעיה במערכת השתן, ניתנות לטיפול, להקלה ואף לריפוי על־ידי טיפול מתאים במגוון דרכים שונות. תמיד מומלץ ליידע את הרופא המטפל בכל תופעות הלוואי, תסמינים, תופעות וקשיים אחרים המתעוררים כדי שאפשר יהיה לטפל בבעיה עוד בתחילת הופעתה כדי שלא תהפוך חלילה לסיבוך אמיתי ומורכב.

לסיכום, תופעה של תכיפות במתן שתן משותפת הן לגברים והן לנשים אם כי נראה כי אכן לנשים יש סיבות רבות יותר והן מועדות יותר לדלקות ובעיות מסוג זה.