עוד התלקחות בגלל סוללה. ארכיון
עוד התלקחות בגלל סוללה. ארכיוןצילום: iStock

באחרונה הוקמו בישראל מתקנים ראשונים לאיסוף סוללות ליתיום. על חשיבות המהלך ועל הסכנה שנמנעת מכך שוחחנו עם סמנכ"ל תאגיד מאי למיחזור הפסולת האלקטרונית, אמנון שחרור.

בדבריו מסביר שחרור את המסוכנות של הסוללות שהפכו חלק בלתי נפרד מהנוף העירוני, בעיקר עם התגברות השימוש באופניים חשמליים וקורקינטים חשמליים, אך לא רק בהם מדובר. הסוללות שנאספות במוקדי האיסוף שבכל רשות מקומית עוברות הליך של מיון ומועברות למדינות אירופיות כמו בלגיה וספרד, שם הן עוברות הליך מיחזור.

"מדובר בזרם מאוד מצומצם של פסולת, אבל מאוד מסוכן, גם סביבתית וגם בטיחותית", אומר שחרור המציין כי המיכלים בהם מרוכזות הסוללות מובנים באופן המבטיח את הבידוד הבטוח שלהם וגם מיקומם נבחר בקפידה על מנת למנוע סכנת התלקחות. בנוסף בכל רשות מקומית מוכשר אדם שהופך לאחראי להליך האיסוף.

"בעתיד הסוללות האלה יפגשו אותנו בכל מקום, גם בכלי הרכב שיעבדו עם סוללות כאלה וגם במכשירי חשמל. כבר היום כשלושים אחוזים מהרכבים פועלים עם סוללות ליתיום כמרכיב האנרגיה המרכזי שלהם. סוללות הליתיום הן עם הגידול המשמעותי ביותר בתחום מוצרי האלקטרוני והחשמל והן נמצאות כמעט בכל מכשירי הסלולאר, איי רובוט ועוד, ברכב חשמלי מדובר בסוללה שמשקלה חצי טון, מדובר בסוללות עצומות. כרגע המוקדים לאיסוף שהקמנו מיועדים לאופניים וקורקינטים חשמליים", מבהיר שחרור.

לפי שעה עדיין לא ניתן לקבוע שבכל רשות יש מוקד אחד לטובת האיסוף. הדברים תלויים בביקוש שמגיע מהרשויות וביקוש שכזה מגיע מתוך דרישה ציבורית שקיימת ברשויות שבהן התחבורה התלויה בסוללות שכאלה משמעותית. לשאלתנו אם קיים רף מינימאלי שממנו ומטה לא ישתלם להקים מוקד איסוף שכזה, אומר שחרור כי שאלת המשתלם אינה מהווה שיקול וכל רשות שתדרוש זאת תקבל מוקד המותאם לה. "תאגיד מיחזור לא פועל מתוך שיקולי משתלם או לא, אלא יש לו אחריות לבצע משימות עבור הרשויות המקומיות כפי שאנחנו עושים מזה כעשור".

ברוח זו, הוא מספר הוקמו אלפי נקודות לאיסוף פסולת אלקטרונית, קווי איסוף ממדרכות, איסוף מכשירי חשמל מהבתים, איסוף של ישן תמורת חדש בקניה של מוצר חשמלי חדש, נקודות איסוף סוללות בבתי ספר ועוד. "מיחזור סוללות ליתיום עולה עשרות אלפי שקלים לטון. המשמעות היא שלוקחים את הסוללות, ממיינים ושולחים למדינות אירופיות ומשלמים על כך הרבה מאוד כסף".

שחרור מציין בדבריו את הסכנה שבהטענה לא מבוקרת של הסוללות, הזנחתן בקרן רחוב או בארון בבית, טיפול על ידי גורמים מקצועיים, צעדים שהובילו לא פעם לאירועי הצתה שגבו גם קרבנות בנפש. "יש בשנה מעל 120 אירועים של הצתות בעקבות הסוללות ובהם היו נפגעים והרוגים. השנה המחיר הכבד כלל גם את חייו של ילד בן 12. זו סכנה עצומה ונוראה אם לא נוהגים בהן ראוי".