ישיבת הממשלה
ישיבת הממשלהצילום: חזקי ברוך

הישיבה במועצת התכנון העליונה שנקבעה להמשך החודש בנושא הבנייה ב-E1 נדחתה לעוד שלושה חודשים. כך דווח בכאן חדשות.

כזכור, הממשלה התחייבה בפני הממשל האמריקני שלא לקדם בנייה חדשה בשטחי יהודה ושומרון בתקופה הקרובה, כחלק מההבנות לאחר אישור אלפי יחידות הדיור בעקבות הפיגוע בירושלים, וכן במסגרת הבנות פסגת עקבה.

בארגון השמאל 'שלום עכשיו' הגיבו: "התכנית ב-e1 היא תכנית הרסנית הפוגעת בסיכוי לשלום וגוררת במשך שנים ביקורת בינלאומית נוקבת על ישראל. מקומה בפח האשפה של ההיסטוריה. במקום לדחות ולחכות לשעת כושר, על הממשל לגנוז אותה, למען האינטרס הישראלי".

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ עודד פורר, אמר כי "אחרי שממשלת נתניהו חזרה למדיניות ההכלה כשהסכימה לקבל את 'טיפטופי' הרקטות על יישובי הנגב המערבי, אחרי שדחו את פינוי חאן אל-אחמר וביטלו את הסדרת אביתר, אחרי שהעבירו 200 מיליון ש''ח לאבו-מאזן, כעת דוחים את הבנייה ב-E1''.

עוד אמר פורר: ''הממשלה הזו נכנעת לטרור ומתכופפת בפני אבו-מאזן. מישהו יודע איפה איתמר בן גביר? מישהו יכול להשיג את אורית סטרוק?".

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לדחות את ההכרעה בנוגע להסדרת מאחז אביתר ופינוי חאן אל-אחמר - לאחרי חודש רמדאן. בכך נתניהו קושר בין שני הדברים, שנחשבים למכשולים פוליטיים בעבור הממשלה שלו. גורם מדיני מסר בתגובה כי הסדרת אביתר תקודם, וכי הדחייה היא גם בשל עבודת מטה שנעשית בנושא.

בתנועת נחלה ומשפחות מאחז אביתר תקפו את החלטת נתניהו לדחות את ההכרעה בנוגע להסדרת אביתר ואמרו כי מדובר בכניעה לטרור. בתגובה לדחייה הגיבו: "במקום לחזק את ההתיישבות, ולקיים את ההתחייבות בהסכמים הקואליציוניים, נתניהו וממשלתו בוחרים להיכנע לטרור ולתכתיבי אומות העולם".

לדברי ח"כ לימור סון הר-מלך מעוצמה יהודית, "מדינת ישראל לא אמורה לקבל את החלטותיה וצעדיה בשטחה הריבוני לפי איומים והכתבות של גורמי טרור שמאיימים בהבערת השטח. לפי ההסכמים הקואלציוניים, היישוב אביתר צריך היה כבר להיות מוסדר זה מספר חודשים, ואין שום סיבה לדחות אפילו ביום אחד את איכלוס המקום".

בישראל ביתנו הגיבו על הפרסום של כאן חדשות וכתבו בציוץ: "ממשלת 'הימין על מלא' מתגלה שוב כממשלת ישראבלוף. דין אחד ליהודים ודין אחד לערבים. מלא הבטחות יש, ביצועים אין".