ד"ר צבי סדן
ד"ר צבי סדןצילום: עצמי

בימים גורליים אלה אין לימין מלך, ושריו מסתתרים בנקיקים ובמערות מאימת הקוזקים הנגזלים

כל ההפגנות, כביכול נגד הרפורמה, חשפו את מדינת העומק, שצפה לה עכשיו במלוא כיעורה ונראית לעיני כולם. ומדינת העומק הזאת נלחמת עכשיו בשם שלטון החוק בממשלה חוקית לגמרי.

ומיותר לומר שאין דבר כזה שלטון החוק. החוק הוא לא הריבון. גם אם אהרון ברק יגיד, החוק הוא לא ישות מטפיזית שכופה את עצמה על האזרחים. אנחנו לא חיים בדמוקרטיה מהותית אלא בדמוקרטיה פרלמנטרית, שהחוק בה הוא הביטוי של רצון האזרחים, שאותם מייצגים נבחריו בכנסת ובממשלה. דברים שאמורים להיות מובנים מאליהם.

שלטון החוק זה ביטוי מכובס לשלטון השופט, שהוא גם חבר במועצת החשמנים העליונה של כנסיית הפרוגרס, שבשם חוק כבוד האדם וחירותו מפרקת את מדינת הלאום של העם היהודי.

ויצא ככה שנקלעתי לשיחה בטמבוריה השכונתית, שהתחילה בזה שבעל החנות זרק לי הערה, אולי כי אני נראה כמו אחד משלנו, על כך שנתניהו זקוק לאהבה, וביקשתי שיסביר, והתחיל שם דיון כזה של שלושה נגד אחד, שבכלל לא היה על הרפורמה אלא על חווארה והמתנחלים ששרפו כפר של תושבים תמימים שלא עשו רע לאף אחד.

והשלושה אמרו שהמתנחלים גרועים יותר מהמחבלים, ושמנסור עבאס עדיף על בן גביר וכיו"ב. ואמרתי להם, אבל רגע, חברים, אתם גרים על חורבותיו של כפר ערבי שרוף שתושביו לא עשו רע לאף אחד. ואחד אמר שזה נכון אבל זה לא אותו דבר, ובעל החנות שקלט את העניין אמר לי שעם אנשים כמוני אפשר לדבר, תודה רבה.

ובאותו היום של שיחת הטמבוריה פורסם איזה סרטון שהראה מפגינה בוכייה מאימת הדיקטטורה המדומיינת שבראשה, שכנה של שרת ההסברה גלית דיסטל-אטבריאן. זה היה רגע מזוקק של מה שידוע כאוקסימורון הקוזק הנגזל.

השכנה המבוהלת שאיימה על שרה בממשלה, חוקית בלי צל של ספק, הסבירה בקול רועד למה היא מטילה עליה מצור. זה למרות שלמרבה האירוניה, להוציא את בן גביר, שרי הממשלה עושים בדיוק את מה שמנהיגי המרי האזרחי אומרים, ש"חייבים לציית לרשות העליונה, הרשות השופטת". נכון לעכשיו גם דרעי וגם נתניהו וגם דיסטל-אטבריאן מצייתים לאותה רשות, שהפכה לעליונה מתוקף המהפכה החוקתית של אהרון ברק.

ולמה המצור, על מה באמת מפגינים? הרפורמה, מסתבר, היא רק תירוץ. סיבת העומק שעומדת מאחורי כל ההפגנות, מסבירה אותה מפגינה נפגעת חרדה עטופה בדגל ישראל, היא ש"אין שום אפשרות להגיע למתווה הידברות. כל דבר כזה זו ברית עם השטן". ככה, פשוט ישר ולעניין, בלי תיווך של יועצי תקשורת, יצאה לה הסיבה האמיתית שמניעה את כל ההפגנות, שהן נגד בני השטן, הציבור החשוך שהוא במקרה לגמרי גם הרוב הלא מהותי.

וככה סתם, ברגע מזוקק אחד, נחשפה במלוא כיעורה אותה שנאה רושפת למתנחלים, לחרדים, לטפילים מעיירות הפיתוח, הפועלים הפשוטים שלמענם נלחמו הסוציאליסטים שמגדפים אותם עכשיו. שנאה לדמות המובהקת של 'היהודי', שעוטפת את עצמה בדגל ישראל.

ההתנגדות לרפורמה, זה רק התירוץ שמצדיק את כל מופעי הבריונות למיניהם שנועדו להטיל אימה על הממשלה והציבור החשוך. זה צריך להיות ברור גם מהעובדה שמפלגת יש עתיד רשומה בטאבו על שמו של יאיר לפיד, שנלחם למען דמוקרטיה שלא מעניינת אותו. לא על הדמוקרטיה הם נלחמים. הם נלחמים את מלחמת השחרור של מדינת כל אזרחיה, כמובן חוץ מאותם אזרחים יהודים שחברים בכנסת השטן.

ודווקא בימים גורליים אלה אין לימין מלך, ושריו מסתתרים בנקיקים ובמערות מאימת הקוזקים הנגזלים.