אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמןצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

השר לשעבר, יו"ר ישראל ביתנו וחבר הכנסת אביגדור ליברמן, מבקר בחריפות את הממשלה על האופן בו היא מתמודדת עם שורת סוגיות ביטחוניות ומדיניות, וזאת בראיון לערוץ 7 לקראת יום רביעי בו מתכוונת סיעתו, סיעת 'ישראל ביתנו', להעלות הצעת חוק להחלת ריבונות ישראל בבקעת הירדן.

על משמעות ומהות החוק, אומר חבר הכנסת ליברמן: "מאד פשוט, החלת ריבונות מלאה גם על הבקעה וגם על מועצת מגילות ים המלח. האזורים האלה נמצאים בקונצנזוס לאומי רחב ביותר, מיגאל אלון ועד רחבעם זאבי הי"ד, ואנחנו מדברים על כך שראש הממשלה נתניהו התחייב בפומבי כמה פעמים במערכות הבחירות להחיל ריבונות על בקעת הירדן", מזכיר ליברמן.

לדבריו הכורח בריבונות ישראלית על בקעת הירדן עולה במיוחד לנוכח אי היציבות האזורית והתעוררות הטרור באזור יריחו והבקעה. במציאות שכזו "ברור שלשטח הזה יש חשיבות אסטרטגית לביטחונה של ישראל", הוא אומר.

הזכרנו לליברמן כי את הצהרותיו בדבר הריבונות בבקעת הירדן אמר נתניהו כאשר הייתה לו המטרייה המדינית של טראמפ, ואולי כעת, כשבארצות הברית נמצא ממשל ביידן, הדברים מסובכים יותר, והוא משיב בחריפות אופיינית: "מה שמסובך הוא שראש ממשלה מסבך את עצמו כל הזמן. זה לא רק בקעת הירדן. ראש הממשלה עומד בראש קואליציית ימין, אבל זו חבורת סמרטוטים. תראה מה קורה עם חאן אל אחמר, אביתר, E-1, שום דבר מכל ההתחייבויות. תראה את טפטוף הקסאמים בדרום שמתחדש, ובפעם האחרונה גם לא הגבנו. הטרור מתגבר ונתניהו מתחנן לשקט אצל אבו מאזן, ראינו את המפגש בעקבה שבו הוא התחייב להעביר 200 מיליון שקל לרש"פ מהמיסים בגשר אלנבי. שנה וחצי הייתי שר אוצר ותחת לחץ של לפיד אמרתי שאני לא מעביר גרוש אחד מאותם מיסים".

כשאנחנו מזכירים את הבטחות בני גנץ להלוואות לאבו מאזן בסך 500 מיליון שקלים, קובע ליברמן כי "זו ממשלה שיודעת רק לפזר שקרים ולהסית ולוותר. אנחנו זוכרים כמה נתניהו דיבר על מס עבאס, ובתקציב החדש הוא משמר את המתווה הזה עד המילימטר האחרון, עד האגורה האחרונה. אני מציע לשאול את מנסור עבאס כמה שליחים ומסרים הגיעו אליו מנתניהו בחודש האחרון ואת זה אני אומר ב-ה הידיעה. אפשר לשאול את מנסור עבאס על כך".

ובחזרה להצעת חוק הריבונות על הבקעה, מה לגבי מעמד הישובים הערבים בבקעה? "אנחנו מחילים על כל הבקעה ריבונות מלאה. מכיוון שהאוכלוסייה דלה גם במגילות ים המלח וגם בבקעה, אנחנו מסוגלים לספוג את זה. מי שירצה להישאר אזרח פלשתיני זו זכותו המלאה. זה לא החלת ריבונות כאילו. זו ריבונות מלאה".

על כך אנחנו שואלים אם הוא אינו חושש ממציאות שבה אלפי פלשתינים מהבקעה יקבלו תעודת זהות כחולה ויוכלו להסתובב באופן חופשי בכל מקום ברחבי הארץ, וליברמן משיב כי "לצערינו כבר היום יש מאות אלפים עם תעודת זהות כחולה באזור ירושלים. זה מאוד מדאיג, אבל צריך להחליט מה סדר העדיפויות. כרגע מבחינת הביטחון הכולל של ישראל עם כל האי שקט, עם חידוש היחסים הדיפלומטיים בין סעודיה לאיראן ברמת הביטחון האסטרטגי, ברמת המקרו, לבקעת הירדן יש חשיבות עליונה. זה לא משהו ששנוי במחלוקת".

ליברמן מעיר כי "התכנית של אלון שהוגשה ב-67' נקראה 'התכנית להחלת ריבונות על השטחים המשוחררים בארץ ישראל המערבית והתמודדות עם בעיית הפליטים הערבים', כלומר אלו שטחים משוחררים ולא כבושים ולא מדובר בפליטים פלשתינים אלא בערבים".

עוד ביקשנו את התייחסותו של ליברמן לחשש הביטחוני מגל טרור שעלול לפקוד את ישראל לאחר צעד שכזה, והוא משיב: "אנחנו כל הזמן מפחידים את עצמנו ומפוחדים. אנחנו לא צריכים לפחד. שהם יפחדו. צריך להיות עקבי ונחוש. גם כשהייתי באופוזיציה אמרתי לנתניהו, תגיש הצעת חוק ואנחנו כאנשי אופוזיציה נתמוך. בניגוד לנתניהו ובעלי בריתו שהתנהגו בצביעות וכשהגשנו הצעות חוק כמו תקנות יו"ש וחוק האזרחות, הם הצביעו יחד עם עודה וטיבי כדי להכשיל אותנו. כשהם הגישו חוק עונש מוות למחבלים, סיעת יהדות התורה לא הצביעה איתם ואנחנו כן. כרגע יש ממשלת סמרטוטים שקוראת לעצמה ממשלת ימין. תראה מה קורה במשילות והמאבק באלימות ותראה מה קורה, מטען צד בכביש 65 באזור הבקעה, מטען באזור נתניה ועוד רצח. זו ממשלת הכול דיבורים וכלאם פאדי".

כשר חוץ בעבר אנחנו שואלים את ליברמן אם נכון לשער שגם הוא מודע לצורך בהיערכות דיפלומטית לפני שמקדמים מהלך של ריבונות בבקעה. "נכון, אבל לפחות תצהיר שאתה רציני ותעביר את זה בקריאה טרומית וכך ידעו שאתה מתכוון ברצינות ולא שוב מנסה לעבוד על כולם ולשקר לכולם, שזו לא סתם הצהרה. אחרי קריאה טרומית אפשר להכין את זה בזירה הבינלאומית ולהסביר את המהלך. זה הסדר הנכון".