הרבנים, ח"כ כהנא וראשי המחאה
הרבנים, ח"כ כהנא וראשי המחאהצילום: ללא קרדיט

רבנים בכירים בציונות הדתית ומארגני המחאה נגד הרפורמה המשפטית נועדו אתמול (ראשון) למפגש הידברות בלשכת הרב שמואל אליהו בירושלים.

את המפגש יזמו הרבנים אליהו, דוד פנדל וח"כ מתן כהנא מהמחנה הממלכתי. בין המשתתפים: ח"כ גדי איזנקוט, הרב יהושע שפירא, הרב אליקים לבנון, הרב חננאל אתרוג והרב דודי דודקביץ.

מצד מתנגדי הרפורמה השתתפו תא''ל במיל' רליק שפיר - טייס קרב ויו"ר פורום לוחמי צוות אוויר במילואים בדימוס, יואב כהן - טייס קרב, ד"ר לפיזיקה, מייסד טאוור סמי קונדקטורס, עומר דנק - נווט קרב, חוקר אסטרטגי בתחום צבא ומדינאות, האלוף במיל' גיורא איילנד, לשעבר ראש אגף התכנון וראש המל"ל לשעבר, רחל עזריה - מנכ"לית תנועת דרכנו, פרופ' דוד הראל - חתן פרס ישראל ואיש מכון ויצמן, גיא פורן - טייס מסוקים, יזם הייטק, מקים קבוצת לוחמי צוות אוויר 555.

כל אחד מהמשתתפים העלה את חששותיו מהקרע והפירוד בעם ישראל לנוכח הרפורמה המשפטית, והם הופתעו לגלות עד כמה חוסר ההכרות גורם לפחדים הדדיים, כך שאף צד לא מאמין מה הצד השני חושב עליו, ועל כן נדרשת הדברות לסילוק החשדנות ולהגברת האמון בין הצדדים.

בסיום המפגש הסכימו כולם להמשיך ולהיפגש, להרחיב את השיח, להעמיק את ההכרות ולמצא דרך מוסכמת לצמצום ואולי אף לפתרון המחלוקות העמוקות.

צילום: חופשי
צילום: חופשי

הרב אליהו: "כשהתחלנו את המפגש היה נראה שתהום פעורה בינינו. מה שהם חשבו עלינו ומה שאנחנו חשבנו עליהם לא היה קשור כלל למציאות. אחרי שיחה שבה הקשבנו אחד לשני הסתבר שאנחנו שותפים לאותם ערכי יסוד. מסתבר שאנחנו יכולים להסכים במרבית הדברים, המחלוקות יושבות על המון דמיונות. אם המדינה יקרה לנו אנחנו חייבים לדבר מתוך כבוד אחד עם השני. להגיע להסכמות במה שאפשר, ואולי נצליח להפוך את המשבר להזדמנות לתיקון יחסי אמון ועבודה משותפת יעילה".

רליק שפיר, תא"ל במיל' וממובילי המחאה, אמר כי "הפרדת הרשויות הינה חיונית ומקובלת אמירתו של מונטסקייה לפיה ‘אם אדם פלוני או חבר אנשים, מחזיקים בידיהם את סמכות החקיקה ואת סמכות הביצוע גם יחד, לא תהיה חירות׳". לדבריו יש לאמץ את 'השיטה היהודית' - תרבות של מחלוקת על פי בית הילל ולא בית שמאי, כלשונו.

ח"כ מתן כהנא אמר: "אנחנו כולנו מדברים בעברית אבל בשפות שונות לחלוטין. כאחד שמכיר היטב את שתי השפות לפעמים בערו לי האוזניים מחוסר ההבנה בין הצדדים. זו הזדמנות לשמוע אחד את השני. אני אומר לנו, אנשי הכיפות הסרוגות- האירוע הנוכחי גדול מהמשבר המשפטי. אנחנו משוכנעים שאנחנו המקף המחבר והגשר בין הציבורים, כשלפתע מסתבר שאנחנו אלה שהכי מפחידים את הציבור החילוני ליברלי"