חנוכת תחנת משטרה חדשה בשגב שלום
חנוכת תחנת משטרה חדשה בשגב שלוםצילום: דוברות

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר נאם אחר הצהריים (שלישי) בטקס חנוכת תחנת המשטרה החדשה ביישוב שגב שלום בנגב, ועקץ את המפכ''ל רנ''צ קובי שבתאי שאסר אתמול על ניצבי המשטרה לשוחח עם השר.

בן גביר אמר: "כן, יש כאלה שאומרים שאולי אני עוקב יותר מדי, שואל יותר מדי, מברר יותר מדי, אבל זה בנפשי, זה התפקיד שלי. לברר, לפעול, ולראות שמקבלים כאן טיפול הולם לכל הבעיות, לקידום תכלית אחת: ביטחון אישי בדרום".

"אני מבטיח שנעשה הכל כדי שהביטחון האישי ישתנה", אמר השר לביטחון לאומי. "אנחנו נפעל בשתי דרכים: חיבוק גדול של כל מי שאוהב את המדינה ורוצה לחיות בשיתוף פעולה אמיתי, אבל גם ביד קשה בתופעות הפשיעה, האלימות והבנייה הבלתי-חוקית. אמשיך במה שהתחלתי בכניסתי לתפקיד, להדק את שיתופי הפעולה לקידום ביטחון אישי בדרום. אני מגיע לכאן כדי להתוות את מדיניות השר, מדיניות ממשלת ישראל".

"רק יחד נוכל להוקיע את נגע הפשיעה והאלימות", אמר המפכ"ל שבתאי מול השר בן גביר שנכח במקום. "תחנת המשטרה היא היסוד שעליה מבוססת תפיסת ההפעלה של משטרת ישראל. פתיחת תחנה בשגב שלום היא מרגשת כפליים כי היא מסמלת את הטיפול של המשטרה בחברה הערבית, זאת עם פעולות יזומות התקפיות נגד גורמי הפשיעה".

"המטרה שלנו היא ברורה וחד משמעית - חיזוק תחושת הביטחון", המשיך המפכ"ל, "אך משטרת ישראל לא יכולה לפעול לבד: נדרש שינוי עומק בציות לחוק, שותפות קהילתית ושיתוף פעולה. הקשר עם הקהילה הוא תנאי לשירותי משטרה מיטביים. אני קורא מכאן לכל תושבי שגב שלום להתנדב לשורותינו. בלי לגיטימציה של הציבור אין לנו זכות קיום בתור משטרה".

בחדשות 12 דווח כי הוראת שבתאי לניצבים שלא לדבר באופן ישיר עם השר לביטחון לאומי באה בעקבות כמה מקרים שבהם השר בן גביר, או מי מאנשיו, פנו ישירות לניצבים בעיצומה של פעילות מבצעית. בסביבת השר בן גביר הגיבו על הוראת המפכ"ל לניצבים, ותקפו: "המפכ"ל שבתאי חלש ולחיץ ולכן התקפל בפני יועמ"שית. לכן השר בן גביר לא שופט אותו".

ההנחיה הזו באה על רקע אירוע ההדחה של מפקד מחוז תל אביב עמי אשד, שעל פיטוריו דווח בתקשורת בעת שהוא מנהל הפגנה ביום חמישי האחרון. שבתאי הבהיר בתחילה שעיתוי ההדחה נבחר בידי השר בן גביר. למוחרת, היועמ"שית הנחתה להקפיא את ההדחה מחשש להליך לא תקין, והמפכ"ל הגיב במהרה שהוא מקבל את הנחייתה. במוצאי שבת אף הגדיל לעשות ואמר שהוא "טעה בשיקול הדעת, וטעה בעיתוי ובדרך".