מארק צוקרברג
מארק צוקרברגצילום: רויטרס

שוב גל פיטורים גדול בחברת "מטא". חברת האם של פייסבוק, אינסטגרם וווטסאפ הודיעה כי תפטר עשרת אלפים עובדים בשבועות הקרובים.

מדובר בגל הפיטורים השני בחודשים האחרונים, אחרי שבחודש נובמבר האחרון פיטרה "מטא" 11 אלף עובדים. מייסד ומנכ"ל "מטא" מארק צוקרברג אמר כי מדובר בצעד התייעלות הכרחי, ומלבד העובדים שיפוטרו יוותרו עוד 5000 משרות ללא איוש.

בתזכיר ששלח לעובדים כתב צוקרברג כי "שהקיצוצים יהיו קשים ויהוו חלק משנה של יעילות. אני מאמין שהחברה סבלה מקריאת השכמה בשנת 2022 כאשר ראינו האטה בהכנסות. זה יהיה קשה ואין דרך לעקוף את זה. במהלך החודשים הקרובים, ראשי ארגונים יכריזו על תוכניות ארגון מחדש המתמקדות בהשטחת הארגונים שלנו, ביטול פרויקטים בעדיפות נמוכה יותר והפחתת שיעורי הגיוס שלנו".

בפוסט שכתב בבלוג שלו הוסיף צוקרברג כי "המטרה הסופית של הארגון מחדש היא לשפר את היעילות הארגונית, להגדיל באופן דרמטי את הפרודוקטיביות והכלים של מפתחים, לייעל עבודה מבוזרת, ולבטל תהליכים מיותרים. ארגון רזה יותר יבצע את העדיפויות הגבוהות ביותר שלו מהר יותר".

בשנת 2022 העסיקה "מטא" 87 אלף עובדים ברחבי העולם, אולם בחודשים האחרונים נרשמה ירידה בהכנסות החברה. בדו"ח שהגישה לאחרונה הודיעה "מטא" כי ברבעון האחרון של שנת 2022 ירדו רווחי החברה ב-4 אחוזים בהשוואה לשנה הקודמת, אם כי היא עדיין הצליחה להרוויח מעל 23 מיליארד דולר במהלך 2022.

לדברי צוקרברג הסיבות לירידה ברווחים של "מטא" היו בין היתר העלאת הריבית בארה"ב, חוסר יציבות גיאופוליטית עולמית ורגולציה מוגברת. "אני חושב שעלינו להכין את עצמנו לאפשרות שהמציאות הכלכלית החדשה הזו תימשך שנים רבות", אמר צוקרברג.