חלק מהמשאיות שהוחרמו
חלק מהמשאיות שהוחרמוצילום: דוברות מתפ"ש

מבצע "אוויר נקי" ביהודה ושומרון יצא לדרך. מחוז ש"י, המדור להגנת הסביבה והמנהל האזרחי פעלו בכוחות משותפים למיגור תופעת זיהום האוויר ובמסגרתו הוחרמו 35 משאיות ועוכבו לחקירה 34 חשודים.

במשטרה מציינים כי בחודשים האחרונים התקבלו מספר רב של תלונות מתושבים והרשויות המקומיות נגד מתקנים פיראטיים הפועלים כמטמנות פסולת באופן לא חוקי. אותן מטמנות גורמות לזיהום אוויר כבד לתושבי האזור הן הישראלים והן הפלסטינים, דבר שמשפיע מאוד על איכות החיים באזור.

מהדיווחים עלה כי אל אותן מטמנות מגיעות משאיות זבל ממקומות שונים בארץ על מנת לשפוך את תכולת המשאית בצורה לא מבוקרת ולא מפוקחת. עוד עולה כי חלק מאותן מטמנות מבצעות שריפה של אותה פסולת, דבר המגביר את זיהום האוויר והפגיעה בתושבים.

לאחר קבלת התלונות ובהנחיית מפקד המחוז, ניצב עוזי לוי וראש המנהל האזרחי, תת-אלוף פארס עטילה, יצאו היחידות למבצע "אוויר נקי" במסגרתו פעלו כוחות משטרה והמנהל האזרחי באופן סמוי על מנת לאסוף ראיות כנגד בעלי המטמנות וכנגד בעלי המשאיות המשנעים את הפסולת.

עם הפיכת החקירה מסמויה לגלויה תפסו בלשי המשטרה "על חם" 35 משאיות המובילות פסולת לכיוון אותם אתרים. המשאיות הוחרמו ע"י אנשי יחידת הפיקוח במנהל האזרחי והנהגים הובלו לחקירה.

במסגרת החקירה נפתחו עד כה 159 תיקי חקירה. בסיום החקירה הראשונית תפסו החוקרים את המשאיות לצורך חילוטם, וכן נפתחו הליכים פליליים נגד חלק מהנהגים.

בו בעת, אנשי המנהל האזרחי פועלים רבות לסגירתם של אותן מטמנות לאלתר ולמבצעי אכיפה נוספים נגד העבריינים יחד עם מחוז ש"י, כל זאת למען שמירת הבריאות ואיכות חייהם של כלל תושבי יהודה ושומרון. מתחילת השנה אותו שיתוף פעולה הניב עשרות פעילויות אכיפה המוכיחות כי נושא זה נמצא בראש סדר העדיפויות של המנהל האזרחי.

מפקד המחוז, ניצב עוזי לוי, ציין בדבריו: "מדובר במבצע חשוב מאוד שמטרתו שמירת בריאותם של המתגוררים ביהודה ושומרון. משטרת ישראל תמשיך לפעול יחד עם הגופים הנוספים והמנהל האזרחי בכדי לאכוף בצורה מיטבית את העבירות מסוג זה ותפעל למצות את הדין עם אותם עבריינים".

ראש המנהל האזרחי, תת-אלוף פארס עטילה: "אני מברך את כלל זרועות הביצוע על מבצע האכיפה המוצלח, וסמוך ובטוח כי מבצע זה לא יהיה האחרון. במאבק נגד זיהום האוויר ביהודה ושומרון אין פשרות - ועל כן אנו, כלל אנשי הארגון, נמשיך לפעול לילות כימים נגד כל גורם שיפגע בבריאות התושבים".