שבתאי ובן גביר
שבתאי ובן גבירצילום: דוברות

המפכ"ל יעקב שבתאי תקף הבוקר (שלישי) את השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בשיחה עם רבי ניצבים בדימוס ואמר כי הוא מטריף את המערכת והוסיף: הוא כל היום עסוק בתקשורת. כך פורסם לראשונה בכאן 11.

שבתאי מתח ביקורת על השר, שלדבריו מנסה להיות מפכ"ל, למרות שאין לו מושג מה עושים ואין לו ניסיון. בעקבות כך אמר המפכ"ל כי המפקדים מוצאים את עצמם עסוקים וקשה להם לעבוד.

כמו כן התייחס המפכ"ל לעימותים בינו ובין השר בכל הנוגע למדיניות המשטרה בהפגנות נגד הרפורמה המשפטית. ביחס לנושא זה טען שבתאי כי במקום להתעסק 100% מהזמן בהפגנות ובטרור, מפקדים מתעסקים עם הנחיות ושאלות כמה דוחות נתתם למפגינים. שבתאי סיכם והעיד כי אין כמעט מהלך שאין בו חיכוך בינו לבין השר לביטחון לאומי.

דברים אלה מגיעים ברקע בקשתו של שבתאי אמש מנציבי המשטרה בישיבת הסגל הפיקודי, לפיה כל שיח עם השר בן גביר ומשרדו ייעשו רק דרך לשכת המפכ"ל. שבתאי אמר בדיון כי השר צלצל לאחרונה למפקדי מחוזות במהלך הפגנות - ולכן הורה לא לענות לו.

בנוסף, המפכ"ל התנצל שוב במהלך הישיבה בפני מפקד מחוז תל אביב עמי אשד, אחרי ההתנצלות במסיבת העיתונאים בשבת. אלא שאשד לא ממש קיבל את ההתנצלות ואמר בדברים שפורסמו בכאן 11: "יש התנצלות טכנית ויש התנצלות מהותית. טכנית התנצלת, מהותית ממש לא".

במוצאי שבת אמר שבתאי כי הדחתו של אשד הייתה "טעות בשיקול הדעת" וכי הוא מגבה את החלטתה של היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה להקפיא את המהלך. עוד אמר המפכ"ל: "לא אכנע ללחץ פוליטי". ביחס להפגנות נגד הרפורמה המשפטית אמר שבתאי כי "למשטרה יש מפכ"ל אחד. לא רוצה לראות אזרחים מדממים". השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הגיב לדברי המפכ"ל מיד לאחר ההצהרה ואמר בריאיון לטלי מורנו בחדשות השבת בכאן 11 כי "היועצת המשפטית לממשלה מנהלת את המפכ"ל".