חסימת מחלף חמד
חסימת מחלף חמדצילום: ארגוני המחאה

בין המפגינים שינסו לשבש היום (רביעי) את טיסת ראש הממשלה נתניהו לברלין יהיו כמה מפקודיו של יוני נתניהו ז"ל מסיירת מטכ"ל, יחד עם לוחמים מגולני ומהצנחנים אשר לקחו חלק במבצע יונתן בו נהרג ובמסגרתו שוחררו בני ערובה ממטוס שנחטף והוחזק על ידי טרוריסטים בשדה התעופה באנטבה, אוגנדה, בשנת 1976.

בין המשתתפים: פנחס בוכריס, אדם קולמן, נעם מלמוד, איל שפרוני, מקה מגל, אמיר עפר, ולצידם צפויים לקחת חלק גם חטופים מהמטוס ולוחמים נוספים.

השיירה תמנה מספר ג'יפים ורכבי שטח ובראשה רכב שחור מסוג מרצדס, הדומה לרכב ששימש את הלוחמים הישראלים בעת הפשיטה על המטוס באנטבה.

המארגנים מציינים בין השאר כי "כמעט 50 שנה אחרי המבצע ההוא, אנחנו מסתערים היום שוב על שדה תעופה, באופן דמוקרטי ולא אלים, במטרה לשחרר ראש ממשלה שנחטף על ידי קיצוניים, ואיתו מדינה שלמה הדוהרת לעבר הפיכה משטרית מסוכנת. אז יצאנו למבצע יונתן, היום אנו יוצאים למבצע בנימין- ומשחררים את נתניהו מחוטפיו".

''בשיירת רכבי שטח, והמרצדס השחור והאגדי אשר יוביל את ראש החץ- אנחנו- בוגרי גולני, צנחנים וסיירת מטכ"ל, נגיע מכל הארץ ללוות את נתניהו בעודו ממריא לעוד נסיעה בזבזנית באירופה, ומזכירים לו כמה התרחק מדרכו של אחיו, חברנו ומפקדנו יוני נתניהו זכרונו לברכה."

בוגרי היחידה מציינים כי "יוני הקריב עצמו למען המדינה- ביבי מקריב את המדינה למען עצמו. אנו מזועזעים מהתהום אליה מוביל נתניהו את ישראל. ביבי -נגיע לנתב"ג, עם מרצדס אבל בלי רולקס, בשבילך ועבורך ,לזכרו של יוני מפקדנו האהוב ובשביל מדינתנו האהובה. בוא איתנו, חזור איתנו ושוב להיות חלק מאיתנו".

מפקד מחוז מרכז ניצב אבי ביטון קרא למפגינים לשמור על צירי התנועה במרחב נתב"ג פנויים, שכן הם מוגדרים צירי חירום ויש להשאירם פנויים לכוחות הבטחון בכל עת.

מפקד המחוז ציין כי המשטרה רואה בזכות המחאה אבן יסוד במדינה דמוקרטית ''ולכן אנו מאפשרים לכל אזרח לממש את זכותו הבסיסית להפגין''.

עם זאת, הדגיש כי יש משמעות מיוחדת לצירי נתב"ג, כאשר ניסיון לחסום צירים אלה עלול לעכב הגעתם של כוחות הצלה בעת חירום ובכך לסכן עשרות אלפי נוספים בטיסות הממריאות ונוחתות בשדה מדי יום.

מאחורי הקלעים של תרגיל ההטעיה

תיעוד: ראש הממשלה ממריא במסוק קטן אל עבר שדה התעופה

על תרגיל ההטעיה של ראש הממשלה בנימין נתניהו לקראת טיסתו לרומא בשבוע שעבר ידעה קבוצה מצומצמת מאוד של גורמים - פחות מ-10 אנשים. כך פורסם אמש (שלישי) בכאן 11.

לפי הדיווח של הכתב רועי שרון, מעגל שותפי הסוד המצומצם נועד למנוע דליפה של פרטי התרגיל, דבר שבגינו לא עודכנו הגורמים הנוגעים בדבר מחיל האוויר.

במסגרת תוכניתו של נתניהו, עלתה אפשרות לשימוש במסוק משטרתי לצורך הבאתו לשדה התעופה ולעוד מתווה של שיירת דמה - בעקבות כך, הועמד בכוננות מסוק משטרתי. אולם, עד הרגע האחרון לא הוחלט אם המסוק של חיל האוויר הוא זה שיטיס את רה"מ או המסוק המשטרתי.

רק בחמישי בשעות הבוקר, בעקבות המידע על ההפגנות באזור המנחת, הוחלט להפעיל את מסוק המשטרה. הגורמים הרלוונטיים בחיל האוויר עודכנו בזמן אמת על המהלך.

בתוך כך, רה"מ נתניהו צפוי להמריא מחר לברלין, וגורמי הביטחון צפויים לנקוט בכלים שברשותם כדי להביאו לנתב"ג ללא הפרעות, בדיוק כפי שקרה לפני הטיסה לרומא. המשמעות היא - מידור גבוה.