פרופ' אמיר ירון
פרופ' אמיר ירוןצילום: Avshalom Sassoni/Flash90

נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון התראיין לרשת CNN וקרא לבצע בהסכמה רחבה את הרפורמה במערכת המשפט כדי לא לפגוע בכלכלת ישראל.

ירון אמר לריצ'רד קווסט ב-CNN: "נכון לעכשיו, השינויים ברפורמה המשפטית יכולים להחליש חלק מהעצמאות של המוסדות בישראל. התהליך לכשעצמו הוא חפוז, ואין בציבור הסכמה רחבה סביבו".

פרופ' ירון נשאל האם הוא חושש לפגיעה בהשקעות בישראל, וענה: "בכירים בהייטק אמרו שמשקיעים לא יבואו. בטווח הרחוק יכולה להיות בריחת מוחות. צריך לטפל בזה בזהירות ובשקיפות. יש לזה השלכות משמעותיות, ולכן הכרחי שנשמור על עצמאות מערכת המשפט ושהשינויים יעשו בהסכמה רחבה".

נגיד בנק ישראל רמז שיהיה צורך להעלות שוב את הריבית בשל האינפלציה הדביקה: "יהיה קצת יותר כואב להחזיר את האינפלציה ליעדה. אנחנו חוזים שלפחות מסביב לעולם הריבית תמשיך לעלות, ותישאר גבוה זמן רב יותר".

ירון אמר כי "יהיה כואב להחזיר את האינפלציה ליעדה. ובישראל זה כאב ישיר יותר כי בישראל המשכנתאות קשורות ישירות לריבית בנק ישראל".

ח"כ בועז ביסמוט מהליכוד הגיב לדברי הנגיד ואמר לגלי צה''ל: "בלי לפגוע בנגיד ובמקצועיות שלו, לא ראיתי אותו זוכה בבחירות ב-1.11. אותם אלה שהיום קמים ומוחים ומפגינים וקוראים קריאות מחרידות - הם אלה שצידדו ברפורמה עצמה".

סמוטריץ׳ עם בכירי הנהלה הבינ"ל של Citi Bank
סמוטריץ׳ עם בכירי הנהלה הבינ"ל של Citi Bankצילום: דוברות

שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳ נפגש אתמול (ג') עם בכירי ההנהלה הבין-לאומית של סיטי בנק, אחד הבנקים הגדולים בארה"ב, במטה הבנק בניו יורק.

סמוטריץ' התייחס להפגנות ההמוניות בישראל נגד הרפורמה המשפטית ואמר בפגישה כי "את הרעשים הפוליטיים לדעתי נדע להרגיע בתקופה הקרובה, באיזשהו מתווה מוסכם כזה או אחר שכולם ידעו לחיות איתו, לפחות המיינסטרים. זה שבסוף אופוזיציה רוצה להפיל ממשלה זה חוק טבע בכל העולם ומזה לא צריך להיבהל".

בפגישה דן השר עם בכירי הבנק בהשלכות של עליות הריבית בעולם על האינפלציה, השווקים, ועל יציבות הבנקים בארה"ב, בנושאי השקעות בין לאומיות, שווקים בין לאומיים, ההשפעה של קריסת SVB ו- Signature Bank על יציבות הבנקים, שוק המשכנתאות, השקעות בטכנולוגיה וסקירה על הדינמיקה העכשווית של הכלכלה האמריקאית והבין לאומית.

"בשבוע האחרון שוק הבנקאות עבר טלטלה'', אמר שר האוצר, ''ראינו התערבות של הפד ועדיין מדינת ישראל עוקבת מקרוב על ההשפעות הרוחביות על הבנקים והכלכלות הבינ"ל והישראלית בפרט. כלכלת ישראל חזקה ויחסית קלה לניהול בעיתות משבר''.

סמוטריץ' הסביר כי ''השוק הישראלי והבנקאי הוא שוק קטן ויציב מה שמאפשר גידור סיכונים ושמירה על איתנות השוק הישראלי. שיתוף הפעולה של הכלכלה הישראלית עם הכלכלות הבינ"ל ימשיך ויצמח, ודווקא הטלטלות העולמיות פותחות צוהר לכלכלה הישראלית שהיא כאמור קטנה ויציבה להשקעות בין לאומיות בישראל ואנחנו נמשיך ונפעל כדי שזה יקרה".