כביש הגישה לחווארה
כביש הגישה לחווארהצילום: רויטרס

שר הביטחון יואב גלנט סירב לבקשת העצור המנהלי הקטין אשר נגדו הוצא צו מעצר מנהלי לפני כשבועיים להשתתף בברית מילה של אחיו אשר תתקיים מחר (ה'). הבוקר ייערך דיון בבקשתו של העצור בבית המשפט המחוזי מרכז בלוד.

העצור פנה בבקשה באמצעות ארגון חוננו כי יותר לו להשתתף בברית של אחיו וזאת תחת מגבלות והשגחה לזמן קצוב אשר בסיומו יוחזר למעצר. בקשתו של העצור נדחתה. בתשובת המדינה נכתב כי השב"כ והשב"ס מתנגדים לבקשתו של העצור בטענה כי הוא מסוכן: "בקשת המבקש נבחנה על-ידי שר הביטחון שהחליט לאחר התייעצות עם גורמי שירות הביטחון הכללי להתנגד לבקשה. זאת בשים לב לחומר החסוי אשר מלמד על מסוכנותו הגבוהה של המבקש".

לפני כשבועיים חתם שר הביטחון גלנט על צו מעצר מנהלי נגד שני מתיישבים תושבי השומרון, אחד מהם קטין, ל-4 חודשים. המתיישבים נעצרו בצו המנהלי דקות לאחר ששופטת בית המשפט המחוזי בירושלים, חנה מרים לומפ קבעה כי ישוחררו באותו היום ממעצר. השניים נחשדו כי היו מעורבים במחאות בכפר חווארה לאחר הפיגוע הקשה השבוע בו נרצחו האחים יניב הי"ד.

עו"ד חי מארגון חוננו המייצג את העצור הגיב להחלטה ואמר: "דווקא בימים אלו כאשר מתקיימות הפגנות סוערות שבהן צד אחד של המפה הפוליטית טוען כי מדינת ישראל בדרך להפוך לדיקטטורה, ניתנים צווי מעצר מנהליים ללא משפט שהם התגלמות הדיקטטורה. לא ייתכן כי בחור קטין ייעצר במעצר מנהלי ללא כל משפט או הוכחות, כלי שהוא קיצוני ופוגע בזכויות יסוד וכאשר הוא מבקש להשתתף באירוע משפחתי של ברית לאחיו זה עתה נולד הוא מוסרב וכל המערכת נעמדת על רגליה האחוריות כדי למנוע זאת. איזו מסוכנות נשקפת מבחור צעיר שרוצה להשתתף בשמחת משפחתו?. אינני רואה שום סיבה לסרב לבקשתו של מרשי".

אתמול השיג גלנט למכתבם של חמישים שרים וחברי כנסת מכל סיעות הקואליציה שבו דרשו את שחרורם לאלתר של תושבי השומרון שנעצרו לאחרונה בצו מעצר מנהלי עליו חתם שר הביטחון.

"האירועים בחווארה היו אות קין וקו פרשת מים לחברה שלנו. העצורים תכננו פעולות אלימות נוספות", כתב גלנט בין היתר. "העצורים ניצלו את האירועיל הטראגיים ביו"ש, תכננו והשתתפו בפעולות חסרות אבחנה שסיכנו את חייהם של רבים".