נתניהו ושולץ במהלך האזכרה
נתניהו ושולץ במהלך האזכרהצילום: חיים צח, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו וקנצלר גרמניה אולף שולץ קיימו הבוקר (רביעי) טקס זיכרון לקורבנות השואה ברציף 17 בברלין יחד עם שורד השואה פרנץ מיכלסקי ונציגי הקהילה היהודית בגרמניה.

הטקס נפתח בדקת דומיה, הנחת זרים ובהדלקת נרות זיכרון על ידי ראש הממשלה והקנצלר. רבה של ברלין הרב יהודה טייכטל אמר קדיש לזכר ששת מיליון הנספים בשואה ולאחר מכן שרו הנוכחים את ההמנון "התקווה".

ראש הממשלה אמר בטקס: "אני ממש נרגש כשאני עומד עם הקנצלר שולץ ואנחנו מייצגים את גרמניה החדשה ואת מדינת היהודים שנולדה מחדש. לפני פחות משמונים שנה, שישה שבועות לפני תום המלחמה, כאשר ברלין כבר הייתה הרוסה, הנאצים שלחו את המשלוח האחרון של היהודים להשמדה. העולם השתנה מאז. גרמניה השתנתה. מדינת היהודים נולדה מחדש".

"אנחנו יודעים שהקריאות להשמיד את העם היהודי לא תמו. הלקח המרכזי שלמדנו הוא שכאשר עומד בפנינו רשע כזה, עלינו לעצור את תכניות הרשע מוקדם כדי למנוע אסון. כיום אנחנו שומעים עוד קריאות להשמיד את המדינה היהודית ומיליוני יהודים. למדנו שעל העם היהודי להבטיח את היכולת להגן על עצמנו בעצמנו כנגד כל איום", הוסיף נתניהו.

לדבריו, "אנחנו מברכים על הידידות של חברינו, ששותפים לדאגה שלנו, לערכים שלנו ולרצון שלנו למנוע ממשטרים שוררים אלו ומאידיליות מטורפות מלהחריב את העולם כולו. הברית ביננו איתנה, וזה בא לידי ביטוי בכך שאנחנו עומדים כאן היום. אני מודה לך, הקנצלר שולץ, על הטקס החשוב והמרגש".