יועז הנדל
יועז הנדלPhoto by Olivier Fitoussil/Flash90

שר התקשורת לשעבר יועז הנדל שוחח עם ערוץ 7 בעקבות הצגת מתווה הנשיא אמש, שגרר התנגדות נחרצת מצד הקואליציה.

"מתווה פשרה אף פעם לא מצליח לרצות את כל הצדדים. התפקדי של השלטון הוא לייצר חלופות. אם הבינו שיש בעיה היו צריכים לייצר חלופות מההתחלה. אי אפשר להגיד אנחנו לא הולכים להתפשר אפילו על סעיף אחד, ואז להתפלא שהסכם הפשרה לא נראה כמו שהם ציפו. במשך אלפיים שנות גלות אף אחד לא חשב על עילת הסבירות, חלמו על ציון ועל מדינה יהודית. המתווה הזה בעייני לא יכול לעצור את המגמה במיוחד לאור העובדה שכולם ממשיכים לטפס על עצים".

"אני משוכנע שרוב הישראלים מבינים שאנחנו בבעיה, אם מאשימים אחד את השני זה לא משנה את המציאות, אלה הקלפים שיש, זה מה שאנחנו רואים. עכשיו צריך להתמודד עם מה שיש ולא עם למה זה קרה. זה קרה כי יש פה ממשלה שכל הזמן דיברה על אלה שצריכים לדעת איך להפסיד ושכחה שגם צריך לדעת איך לנצח, זה קרה כי אף אחד לא שולט באירוע, במקום שתהיה הנהגה שתייצר משילות גם בנגב ובגליל וגם בחברה הישראלית, לא ייצרו משילות לא בנגב ובגליל ולא בחברה הישראלית".

לאחרונה החלו להישמע קריאות לפתור את הסערה במשאל עם, על השאלה האם לדעתו זה יעזור עונה הנדל, "כל דבר שיכול להכריע את הסיפור, אני בעדו. אני לא מצליח להבין שמישהו חושב ששווה לפרק את המדינה על שיטת הסניוריטי או על עילת הסבירות, גם אם הוא משוכנע שהוא צודק. הניסיון לשחק את משחק ההאשמות ולהגיד למה אני צודק, זה פתטי, זה מסוכן וזה מעורר מחשבות נוקבות לגבי היכולת המנהיגותית של האנשים האלו". את שורש הבעיה הוא מתאר כך: "אפשר להגיד שרוטמן ולוין הם מומחים גדולים בתחומי המשפט, אני לא יודע, אני יכול להגיד בוודאות שהם מומחים קטנים בעם-ישראל".

מצד אחד אומר הנדל כי לא צריך להתעסק בשאלת הצדק, אך מן הצד השני יש לו ביקורת נוקבת על הממשלה. "זה במשמרת של מי שיושבים עכשיו בממשלה, במקום להמשיך לקלל, להגיד לכו לעזאזל ואנרכיסטים, פשוט אפשר לקחת אחריות ולהגיד מה צריך לעשות כדי לעצור ולתקן. לתקן את המצב החברתי, לא לתקן את מערכת המשפט. האבסורד הגדול הוא, שמרוב שיח על לנצח, הם לא שמו לב שרוב הציבור הישראלי בעד תיקונים במערכת המשפט. זה בכל מחקר שהוא, הרוב בעד. ובמקום לקחת את זה ולהפוך את זה למנוף הצלחה ולמרחב קונצנזואלי, הפכו את זה למאבק על החיים המשותפים כאן".