סמ"ר עוז מנדלוביץ' ואביו
סמ"ר עוז מנדלוביץ' ואביוצילום: יוטיוב

בעשרים ליולי של שנת 2014, ביום הלחימה ה-13 של מבצע 'צוק איתן', נכנסה "חטיבת גולני" לשכונת שג'אעיה שברצועת עזה שם התפתח אחד מהקרבות הקשים במבצע - קרב בו נהרגו 13 מחיילי החטיבה.

משימת "צוות שמוליק" של סיירת גולני הייתה לטהר בית מחבלים בשכונה, ותוך כדי לחימה על טיהור הבית צרור כדורים של מחבל פגע בשניים מלוחמי הצוות: גלעד יעקובי "הנגביסט" ועוז מנדלוביץ' "המאגיסט". שני חברים קרובים, שניהם מוסיקאים מוכשרים - גלעד נגן גיטרה ועוז נגן כינור - שניהם נהרגו במקום.

אביו של עוז, עופר ליעוז-מנדלוביץ', כתב לבנו לכבוד יום הולדתו השלושים (23.3.23) את מילות השיר "לא הייתי שם בשבילך", ללחנו של קובי אשרת שגם עיבד. מילים של געגוע לעוז עם תחושת פספוס גדולה על כך שאחרי שלאורך חייו הוא היה שם לידו כדי לשמור עליו, ברגע האמת הוא לא היה שם עבורו תוך כדי הלחימה בשכונת שג'עייה.

"עוז (עוזי) מנדלוביץ' - בני האהוב, אליך אני מתגעגע לילות וימים, כבר כמעט תשע שנים. בזכות צוות מוכשר ונאמן, הצלחתי להגשים חלום".

"עוזי שולח לי סימנים" סיפר עופר שנה שעברה, "עוזי נמצא בחיי בכל רגע ומסייע לי לצלוח את חיי ולשאת את אובדנו". אחד מאותם סימנים היה פרפר ענק שנחת על דלת ביתו, והביא אותו לכתוב את השיר 'שלח לי סימנים' שבוצע על ידי יזהר כהן ולהקת הנחל.

"משפחות שכולות רבות עמם שיתפתי את סיפור הפרפר, הזדהו עם אותה הרגשה. אסור שהשיר יתויג כשיר ליום הזיכרון - כל אדם שחווה אובדן וחש בחלל הנותר, זקוק לסימנים מאותה דמות שאיבד ולתקווה שהחיים נמשכים שם למעלה ושיום אחד ייפגשו".

"שעות לאחר ששלחתי את מילות השיר לכלת פרס ישראל - נורית הירש, השיבה לי נורית בהודעה כי אהבה את המילים וכעבור יומיים השיר כבר הולחן".

עמוס בן דוד יצק את כישרונו בעיבוד המוסיקלי, יזהר כהן את ליבו ורגישותו ולהקת הנח"ל צבעה את השיר בקולותיהם ההרמוניים - התאחדו להם יזהר כהן ששירת בראשית שנות השבעים בצוות הווי הנח"ל וזמרי להקת הנח"ל שנת 2022.