אולף שולץ ובנימין נתניהו
אולף שולץ ובנימין נתניהוצילום: חיים צח /לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו שנמצא בברלין התייחס הערב (חמישי) למתווה שהוצג על ידי הנשיא הרצוג וקרא לו "הזדמנות גדולה שהוחמצה". נתניהו אמר כי "זה לא מתווה העם ואני לא בטוח שזה מתווה חצי עם".

נתניהו סיפר לכתבים: "מה שהובא בפני הנשיא מצד הקואליציה בנוגע לוועדה למינוי שופטים, כלל מתווה של שני שלבים - תיקון מיידי מסוים ואחר כך איזון. הנשיא שמע את הדברים האלה ושם אותם בצד".

בנוגע להפגנות בישראל אמר נתניהו שהוא קשוב למתרחש ורמז שהחקיקה המשפטית תרוכך: "אני קשוב למה שקורה בעם אבל צריך להביא משהו שתואם את המנדט שקיבלנו ונעשה זאת בצורה אחראית".

על בקשתו של הקנצלר לשקול שוב את הרפורמה אמר נתניהו: "לא הייתה שום התניה מצד הקנצלר ליחסים עם ישראל בגלל הרפורמה, במיוחד לא בכל הנוגע ליחסים הביטחוניים".

ראשי סיעות האופוזיציה ערכו הערב מסיבת עיתונאים שבה הודיעו על אימוץ מתווה הנשיא. ראש האופוזיציה יאיר לפיד אמר כי ''המתווה שהציג הנשיא הוא לא מושלם, הוא לא מה שרצינו, אבל הוא פשרה הוגנת שמאפשרת חיים משותפים.

''אנחנו מקבלים את מתווה הנשיא מפני שבמלחמת אחים יהיו רק מפסידים. מפני שלהבדיל מהממשלה יש לנו אחריות לאומית. מה שמונח מנגד, מה שמובילים לוין ורוטמן, הוא סוף הרעיון של מדינה יהודית ודמוקרטית'', הוסיף לפיד.