השגריר גלעד ארדן: משנים את המשוואה כדי למגר אלימות נגד נשיםשחר עזרן

משלחת ישראל לאו"ם בהובלת השגריר ארדן, בשיתוף עם קרן רש"י, משרד הרווחה והביטחון החברתי וחברת גוגל, קיימה הלילה (שישי) אירוע בו הוצג מודל חדשני לקידום תעסוקה בענף ההייטק ליצירת עצמאות כלכלית בקרב נשים נפגעות אלימות.

התכנית שהוצגה כאבטיפוס ליישום במדינות אחרות, כוללת ליווי אישי, מכינה מקדימה והכשרה לתעסוקה בעולם הטכנולוגי, בכדי להגדיל את הסיכוי של נשים לצאת ממעגל האלימות.

האירוע התקיים במטה האו"ם בניו יורק והשתתפו בו דיפלומטים, נציגי משרדים וארגוני חברה אזרחית ממדינות שונות, שהגיעו ללמוד מהניסיון הישראלי.

באירוע נאם השגריר ארדן ולצידו מנכ"לית קרן רש"י, מיכל כהן, איילה מאיר ממשרד הרווחה והביטחון החברתי, דורון אבני, ושאהלה נעימי מחברת גוגל. במהלך האירוע הוצג המודל החדשני - "בדרכה" לקידום נשים נפגעות אלימות לתעסוקה איכותית בהייטק.

השגריר ארדן ציין כי "חייבים לפעול בכל דרך כדי 'להפוך את המשוואה', לשבור את התלות שגברים אלימים יוצרים בהם ולקדם את העצמאות הכלכלית של נשים שסובלות מאלימות במשפחה. אם מדינות עובדות יחד להילחם בטרור, מדוע שלא נעשה את אותו הדבר במלחמה באלימות במשפחה? גם כשנשים חוות מערכת יחסים אלימה הן חוששות לעתים לעזוב בשל חוסר עצמאות כלכלית. נשים רבות חוששות שלא יוכלו לפרנס את עצמן ואת ילדיהן. לכן חייבים לתת להן כלים שיסייעו להן לצאת ממעגל האלימות ולא להסתמך על אלה שגורמים להן סבל. זו המהות של מודל 'בדרכה'".

מיכל כהן הוסיפה: "גם היום בשנת 2023, המקום בו אדם נולד בישראל משפיע על עתידו, על השתכרותו העתידית ועל הצלחתו בחברה. אנחנו מאמינים שכל אדם, בכל מקום, ראוי לממש את מלוא הפוטנציאל הגלום בו ולכן פועלים לשבירת המשוואה הקשה הזו. רש"י קיבלה מעמד של ארגון מייעץ לאו"ם בתחומי זכויות אדם, לאחר 4 עשורים של קידום שוויון הזדמנויות בפריפריה - מלידה לתעסוקה, ובין היתר, קידום תחום הנשים - המאבק לשוויון מגדרי, למניעת אלימות בקרב נשים ולקידום תעסוקה שוויונית. יחד, עם שותפינו מהמגזר הציבורי, העסקי והחברתי, נמשיך ביצירת אימפקט משמעותי ברמה לאומית ובייזום מענים חדשניים שיביאו לשינוי משמעותי בחברה הישראלית".