יאיר לפיד ואחמד טיבי
יאיר לפיד ואחמד טיביצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

חבר הכנסת אחמד טיבי מסיעת חד"ש-תע''ל אמר לעיתונאי "ידיעות אחרונות" נחום ברנע כי הוא מעריץ את מאות אלפי המפגינים נגד הרפורמה המשפטית.

"יש לי הערכה גדולה למפגינים'', אמר טיבי. ''אני מעריץ את ההתמדה שלהם. הם האופוזיציה היחידה היום".

טיבי הבטיח שכמו איימן עודה ועופר כסיף גם הוא יצטרף בהמשך למפגינים ברחובות, והסביר מדוע הציבור הערבי לא מצטרף למחאה. "האג'נדה של ההפגנות מתמקדת במערכת המשפט", אמר. "לציבור הערבי אין אהבה לא למערכת המשפט בכללה ולא לבג"ץ. מחקר שנעשה באוניברסיטת חיפה הוכיח שעל אותן עבירות, גזרי דין נגד ערבים חמורים ב־30 אחוז מגזרי דין נגד יהודים. בג"ץ אישר את ההתנחלויות, את ההפקעות, את חוק הלאום, חוק ועדות הקבלה, חוק קמיניץ. ערבים שהגישו עתירות נזרקו מכל המדרגות.

"אמר לי מישהו, ההפגנות הן בעלות אופי מיליטריסטי ציוני. הדוברים הם אנשי צבא. הדגלים הם כחול־לבן. יש מי שנותן הרגשה לערבים, אל תתקרבו. אתם תזיקו. זה כמו היחס שקיבלנו מהקואליציה הקודמת, של בנט ולפיד. יותר טוב שלא תבואו". למרות דבריו, טיבי קורא לערבים להשתתף בהפגנות: ''אני יודע שאם החקיקה תעבור, יפגעו בערבים".

"אם תהיה כאן דיקטטורה אמיתית", הוסיף טיבי, "אפשר יהיה להעמיד לדין בחו"ל, באשמת פשע מלחמה, את מקימי מפעל ההתנחלויות, את הקצין שהרג את העיתונאית שירין אבו־עאקלה. מעז ייצא מתוק".

חד"ש, מפלגתו של עודה, פירסמה במהלך מערכת הבחירות סרטון שכינה את יאיר לפיד, ראש הממשלה באותו זמן, רוצח. הנימוק: ההרוגים הפלסטינים במבצע שובר גלים. ברנע הזכיר לטיבי כי לפיד נעלב מהסרטון ונמנע מלהזמין את עודה למפגשים של ראשי מפלגות האופוזיציה.

"בעיניי זאת התנהגות לא הגונה", אמר טיבי. "אנחנו המלצנו על לפיד לנשיא. כשממשלת בנט הושבעה, למרות שלא הזמינו אותנו להצטרף, לא לקואליציה ולא לגוש חוסם, לא הצבענו נגדה. יצאנו החוצה. לפיד יצא אליי, התיישב לידי ואמר: תודה, לא אשכח לך את זה לעולם.

"כאשר שרי הממשלה הקודמת פנו אלינו וביקשו שנתמוך בחוקים שלהם, אם זה לא פגע באינטרסים שלנו, הצבענו בעד או נמנענו. לא אנחנו הפלנו את הממשלה – חברים בקואליציה הפילו אותה. צריך לזכור שזאת הייתה ממשלה שהרגה יותר פלסטינים מכל ממשלה ב־16 השנים האחרונות – גם הרגה וגם התגאתה שהרגה".

טיבי הדגיש כי לפיד לא שונא ערבים. "אני מכבד אותו; אין לי עניין לריב איתו – זה לא יהיה חכם. אבל הוא מצפה שנרקוד לפי החליל שלו. זה לא יקרה. בחיים לפיד לא יחזור להיות ראש ממשלה בלעדינו".