ממשלת צרפת החליטה להעלות את גיל הפרישה לפנסיה מגיל 62 לגיל 64, וביצעה זאת בדרך של מחטף פוליטי שגרם להפגנות זועמות של האזרחים.

במהלך סוף השבוע התכנסו מאות אלפי תושבים בערים הגדולות בצרפת למחות על העלאת גיל הפרישה, לאחר שהנשיא מקרון החליט שלא להעלות את ההצעה להצבעה בבית התחתון של הפרלמנט, שם אין למפלגתו רוב, אלא ניצל סמכויות חוקיות שניתנו לו על מנת להעביר את ההחלטה.

בחלק מהערים הפכו ההפגנות לאלימות ונרשמו עימותים בין המפגינים לשוטרים. משטרת צרפת הודיעה כי על איסור על המפגינים להתכנס בכיכר קונקורד בפריז, לאחר שארגוני עובדים קראו לתושבים לצאת לכל הערים הגדולות ולמחות על ההחלטה.

איסוף האשפה בפריז הושבת עד ליום שלישי הקרוב, מה שיותיר ברחובות הבירה הצרפתית מעל 10 אלף טונות אשפה.

סקרי דעת קהל הראו כי רוב גדול של תושבי צרפת מתנגדים להעלאת גיל הפרישה לפנסיה. 83 אחוזים מהנשאלים הצעירים בגילאי 18-24 אמרו כי הם מתנגדים להחלטה, בעוד 78 אחוזים מהנשאלים מעל גיל 35 הביעו גם הם התנגדות למהלך.

לאחר בחירתו המחודשת בשנה שעברה לנשיא צרפת, ביצע מקרון מספר רפורמות חברתיות, במיוחד בנושא הפנסיה, לאחר שהציב את הנושא בראש קמפיין הבחירות שלו.

שר העבודה, אוליבייה דוסופט, אמר כי ללא פעולה מיידית הגירעון בפנסיה יגיע ליותר מ-13 מיליארד דולר בשנה עד שנת 2027.

ראש ממשלת צרפת, אליזבת בורן, הודתה בראיון לטלוויזיה הצרפתית כי הממשלה התכוונה תחילה להימנע משימוש בסעיף המאפשר לעקוף את האסיפה הלאומית, אולם לאחר פגישה של הנשיא עם מחוקקים התקבלה ההחלטה לבצע את המחטף.