מפגינים נגד הרפורמה המשפטית
מפגינים נגד הרפורמה המשפטיתצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

התנגשויות הערב (מוצאי שבת) בין מפגינים נגד הרפורמה במערכת המשפט לאזרחים בלפחות שלוש נקודות ברחבי הארץ.

בהרצליה נעצר נהג רכב בן 57 בחשד שדרס אחד המפגינים בעיר. המפגין, שנפצע באורח קל, פונה לבית חולים מאיר בכפר סבא. עד ראייה סיפר לחדשות 12: "הוא עלה על רגלו של המפגין. הנהג יצא מרכבו והחל להכות מפגינים. המפגינים עצרו אותו והמשטרה עצרה אותו".

המפגין שנפגע הוסיף: "אני מרגיש בסדר. הוא עלה לי על הרגל ומייד עצרו אותו. אני לא מכיר אותו. הוא יצא מהאוטו וניסה לתקוף אותי. זה היה עניין של זמן, והיה ברור שמשהו כזה יקרה".

באור עקיבא נעצרו שלושה בני אדם בחשד שהשליכו ביצים לעבר מפגינים נגד הרפורמה. הם הועברו לחקירה בתחנת משטרת חדרה.

בגבעתיים נעצר גבר בן 24 בחשד לתקיפה ואיומים לאחר שנכנס עם אופנוע בין מפגינים ברחוב ויצמן בעיר.

מובילי המחאה נגד הרפורמה הגיבו: "העלייה באלימות כלפי המפגינים היא תוצאה ישירה של ההסתה מבית נתניהו. כשבנו של ראש הממשלה קורא למפגינים נאצים, כך זה נראה. על המשטרה לעצור אותו עוד הערב".

עשרות אלפי בני אדם השתתפו בהפגנות מחאה נגד הרפורמה במערכת המשפט - המרכזית בהן - ברחוב קפלן בתל אביב.

נגיד בנק ישראל לשעבר פרופ' יעקב פרנקל אמר בהפגנה: "ידידינו מופתעים ותוהים, איך מדינה שהייתה מושא להערצה וקנאה לכולם, הורסת את המפעל הציוני מבפנים וכל זאת תוך פחות משלושה חודשים".

אלפי בני אדם הפגינו בצומת חורב בחיפה. בהפגנה נאם בין היתר הרמטכ"ל לשעבר רב-אלוף במיל' דן חלוץ והשתלח בציבור החרדי "כדאי שתתחילו ללמוד לימודי ליבה - כי מטוסי F-16 זה רק באנגלית".

"זו מלחמת השחרור של מדינת ישראל. וכמו שאנחנו ניצחנו במלחמת השחרור הראשונה אתם תנצחו במלחמת השחרור השנייה", אמר.

בהרצליה נאם יו"ר המחנה הממלכתי ח"כ בני גנץ. "אני מניח שלוין מאמין באמת במה שהוא עושה - אבל כשאתה מעניק כוח חזק מידי לשלטון אתה נכנס למדרון חלקלק. בהתחלה אולי לא נרגיש את זה, אך הסכנה תלך ותגדל. אנחנו לא מוכנים להתחיל את הגלישה במדרון הזה".

"הם ממשיכים לנסות לעשות תרגילים פוליטיים, עכשיו הם רוצים לעשות "מינוי קטן", שלושה שופטים ונעצור. בלי טריקים ובלי שטיקים, יש מתווה נשיא, רוצים בואו נדבר על בסיסו. תעצרו נדבר, מאוד פשוט, אין סידורים אחרים. פשוט לעצור ולדבר", דברי גנץ.

פרופ' אוריאל רייכמן הוסיף: "המהפכה הציונית הייתה מהפכה כנגד שלטון הרבנים וכנגד ההשלמה עם הגורל היהודי עד בוא המשיח. מדינת ישראל לא קמה בידי שמיים אלא מכוח המעשה ומכוח מסירות הרבים עד כלות. מדינת ישראל כמדינה יהודית לאומית ומוסרית, ועל-פי הגדרתה העצמית בהכרזת העצמאות הגיעה להישגי ענק".

מכת"זית הופעלה נגד המפגינים בצומת כרכור

הפגנה שנערכה בצומת כרכור הובילה לעימות בין השוטרים והמפגינים לאחר שאלה חסמו את הכביש ולא נענו לבקשת השוטרים להתפנות.

השוטרים במקום השתמשו במכת"זית כדי לפנות את הכביש ועצרו שבעה מן המוחים שהתעמתו איתם.

"המפגינים חסמו את הכניסה והיציאה לכיוון כרכור וכן לסירוגין את כביש 65 דבר שהיווה סכנה מוחשית למשתמשי הדרך למפגינים עצמם. לאחר שקצין משטרה הכריז על הפגנה לא חוקית נאלצו השוטרים להשתמש באמצעים לפיזור ההמון", נמסר מהמשטרה.

בתוך כך, מארגני המחאות נגד הרפורמה המשפטית הודיעו על "יום שיתוק לאומי" ביום חמישי הקרוב.

המארגנים שוקלים בין היתר לשבש את תנועת הרכבות, האוטובוסים והמוניות ביום בו צפוי ראש הממשלה להמריא לביקור ממלכתי בלונדון.