איתמר בן גביר
איתמר בן גבירצילום: Avshalom Sassoni/Flash90

שופט בית המשפט העליון יצחק עמית דחה את הבקשה לצו ביניים שהגישה האגודה לזכויות האזרח נגד התערבות השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בעבודת המשטרה.

השופט עמית העיר כי "אין השר רשאי לתת הנחיות מבצעיות בדבר הדרכים ליישום מדיניותו, אופן השימוש בכוח, האמצעים לפיזור הפגנות, והתנאים הנוגעים לזמן, למקום ולאופן עריכת האירוע.

"על השר להימנע ממתן הוראות אופרטיביות למשטרה, בין במישרין ובין בעקיפין, והדברים נכונים במיוחד לגבי מחאות והפגנות כנגד השלטון", הוסיף עמית.

בתנועה לאיכות השלטון הגיבו: "בן גביר מתנהל כמו אנרכיסט, ולא צריכה להיות לו זכות כניסה אל קודש הקודשים של עבודת משטרת ישראל. בכל יום שעובר אנו נחשפים יותר ויותר לכאוס שבן גביר מחולל במשטרה. מטרתו המוצהרת אינה לשמור על אזרחי ישראל, אלא לעורר כאוס ואנרכיה ברחובות. טוב עשה בית המשפט שהבין זאת, והחליט למנוע מבן גביר להמשיך להרוס את מרקם החיים בישראל, ולעורר כאוס ומדון".

האגודה לזכויות האזרח, שהגישה את הבקשה לצו הביניים, מסרה בתגובה להחלטה כי "בית המשפט הבהיר בצורה ברורה לשר בן גביר את גבולות התפקיד שלו - אין לו סמכות להתערב בהתנהלות המשטרה בהפגנות. לא נהסס לחזור לבית המשפט אם נראה שהוא ממשיך לשמש כמפכ"ל על במטרה לחסל את ההפגנות".