השרה רגב במפגן הבוקר
השרה רגב במפגן הבוקרצילום: מאיר אליפור. תנועת הריבונות

רבות דובר בחוגי הימין על מה שנראה כהזנחה עד כדי הפקרה של הרחוב להפגנות ומחאות מתנגדי חקיקת תיקוני מערכת המשפט, ובימים האחרונים התגבשה שורת ארגוני ימין למפגני תמיכה במהלכי החקיקה. עם שרה העצני כהן, יו"ר תנועת 'ישראל שלי' וחברה במיזם, שוחחנו על המהלך ועל הסיכוי להציב תמונת ראי למחאות השמאל.

על תנועתה שלה מציינת העצני כהן בתחילת דבריה כי עיקר הפעילות שמבצעת התנועה מראשיתו של המהלך ממוקד בהסברה ופחות בזירת ההפגנות. "השקנו אתר מיוחד, שלטי חוצות, סרטוני הסברה בלי סוף, אבל מה שהיה חסר במרחב הציבורי הוא סיפור הנוכחות בשטח. מתנגדי הרפורמה מציפים את הרחובות והימין לא".

לדבריה יש לזכור שבאופן טבעי מי שמחזיק בהגה השלטון יוצא פחות להפגנות, והמוחים הם מי שמבקשים למנוע מהשלטון לקדם את מהלכיו, ומשום כך "הסיפור של הפגנה כשאתה בקואליציה הוא "תיק" מאוד רציני. עם זאת אנחנו חשים שדרושה התעוררות גם בשטח כדי להוסיף על הנדבך ההסברתי גם נדבך עם אחיזה בשטח".

"מאוד קשה להוציא אנשים כשאתה בקואליציה", שבה ואומרת העצני כהן. "קשה להפגין בעד מדיניות, כי אנשים אומרים שהצבענו והתגייסנו ועכשיו רוצים שהנבחרים יבצעו את המדיניות, ואנחנו, המצביעים, לא צריכים להשקיע ולצאת לרחובות. אבל קרה משהו והיציאה המאסיבית של השמאל לרחובות והזעקות המנותקות על דיקטטורה מזיזות משהו בימין. זה לא אומר שעכשיו נוציא הפגנה של מאה אלף, אבל תראו ברחובות יותר נוכחות שלנו כארגוני ימין לאומיים שתומכים במהלך התיקון הזה", היא אומרת ומציינת סטיקרים, שלטים ונוכחות בגשרים. עוד היא מציינת את ההתגייסות של ראשי תנועת הריבונות, יהודית קצובר ונידה מטר, למאבק. "נראה עוד ועוד יוזמות והמטרה באיחוד הכוחות הזה היא שנהיה מתואמים יותר ונוכל להיות מכפיל כוח".

אנחנו מוסיפים ושואלים את העצני הכהן כמי שעוסקת בהסברה מזה שנים לא מעטות, אם הפגנות של תומכים בודדים אינן מחלישות שכן המראה שמנגד הוא של הפגנות מעטות אך רבות משתתפים. "ההפגנה הגדולה הייתה בראשון בנובמבר. יצאנו והתגייסנו והצבענו באחוזי הצבעה גדולים", היא מזכירה. "זו הייתה ההפגנה הגדולה ביותר. נכון שלראות מאה אלף איש בקפלן זה חזק, אבל כל ההפגנות ביחד לא מכניסות את מרץ לכנסת. אנחנו לא נוציא מאה אלף, אבל נוציא אנשים מהבית אל הרחוב ותהיה יותר נראות ציבורית של תומכי הרפורמה. יש צמא ציבורי לזה".

בהקשר זה היא מזכירה את התגובות הנלהבות להן זכו מספר תומכי הרפורמה שעלו עם שלטי תמיכה לגשרי איילון וזכו לצפירות הזדהות רמות ורבות. "סרטוני הצפירות זכו לחשיפה של למעלה ממיליון צפיות ותגובות נלהבות. לא הכול חייב להיות הפגנות של מאה אלף. בגירוש מגוש קטיף העמדנו יותר אנשים מאשר מתנגדי הרפורמה, ובסופו של דבר טיאטאו את גוש קטיף בשבוע. השרשרת האנושית מכיסופים לכותל הייתה הגדולה ביותר ועדיין לא הצלחנו לשנות מדיניות. לכן ההפגנות הן לא תכלית הכול".

באשר להצעת השר לשעבר הרב שי פירון להפסקה של המאבקים עד לאחרי יום העצמאות על מנת שלא ניתקל באירועי חילול הטקסים החשובים לכולנו, אומרת העצני כהן כי היא "לא אוהבת את מסכת האיומים הזו. אני לא חושבת שהרב שי פירון מאיים, אבל כל נימת ה'אוי ואבוי', שלא נדרוך למישהו... יכול להיות שנכון היה לצאת למהלך אחרת, אבל יצאו למהלך. האם לא צריך לרכך? צריך, האם אפשר להעביר חלק ואז לצאת להקפאה? אפשר, אבל צריך לצאת עם משהו מוחשי ביד. זה לא חייב כל הסעיפים אחד לאחד, אבל בהחלט חשוב שמשהו יקרה. גם הימין נספר כאן. זה שאנחנו לא שורפים את הרחובות ולא משתקים את נתב"ג לא אומר שהקול שלנו נשמע פחות".

"מי שייתן פרס לאלימות כמו חסימת נתב"ג ומניעת פגישות של ראש הממשלה, הוא יהיה זה שיפסיד. כציבור לא נעריך כניעה. נעריך הידברות והליכה לקראת אבל לא כניעה. לכן אנחנו מבקשים מהנבחרים לקחת אחריות, לרכך את הרפורמה ולהעביר סעיף או שניים ואז יהיה אפשר לצאת להקפאה", דברי העצני כהן.