אליהו רביבו
אליהו רביבוצילום: נעם מושקוביץ דוברות הכנסת

יו"ר הקואליציה ח"כ אופיר כץ הורה לח"כ אליהו רביבו (הליכוד) לגנוז את הצעת החוק הקובעת כי יו"ר ועדת הבחירות המרכזית ימונה על ידי יו"ר הכנסת ועל ידי ועדת הבחירות המרכזית, לא יהיה שופט עליון מכהן או בדימוס ולא ימונה על ידי נשיאת בית המשפט העליון כפי שהיה עד היום.

רביבו אמר בעקבות חשיפת היוזמה בערוץ 7: ''את הצעת החוק התחלתי לקדם במהלך חודש נובמבר מתוך אמונה מלאה בנחיצותו. יחד עם זאת, לאור בקשת יו"ר הקואליציה אופיר כץ, כשחקן קבוצתי בתוך סיעת הליכוד ובכדי למנוע תיאוריות קונספירציה של האופוזיציה, החלטתי למשוך את החוק וכך הוריתי לאנשי לשכתי לפעול לאלתר. נמשיך לעבוד יחד למען עם ישראל''.

הצעת החוק עוררה סערה במערכת הפוליטית. ראש האופוזיציה יאיר לפיד תקף: ''עכשיו הליכוד מנסה להשתלט על ועדת הבחירות המרכזית. למה ללכת סחור סחור? שיודיעו שמעכשיו לא יהיו בחירות בישראל אלא אם כן הם מנצחים ונגמור עם זה''.

גם בקואליציה היתה התנגדות מצידו של ח"כ שמחה רוטמן שאמר כי ''בעיני אין שום צורך לגעת בהרכב וועדת הבחירות המרכזית, למרות ביקורות מוצדקות, וזה מזיק''.

רוטמן הדגיש כי הוא מתנגד לשינויים בוועדת הבחירות ובדרכי הבחירות אלא אם יבוצעו בהסכמה רחבה מאוד, "ועדיף מאחורי מסך בערות (שיחול רק בכנסות עתידיות) כי זה הנושא היחיד שבו לחברי הכנסת יש באמת ניגוד עניינים מובנה. לצערי הכנסת לא נהגה כך בעבר, אבל ביקרתי את זה בחריפות גם אז''.

לפי הצעת החוק, יו"ר ועדת הבחירות המרכזית לא יהיה שופט עליון מכהן או בדימוס, ולא היה חבר מפלגה בשלוש השנים שקדמו למינוי. מדובר בחוק שיזם השר שלמה קרעי והוגש על ידו בכנסות קודמות. כעת הוגש החוק על ידי ח"כ רביבו.

אם החוק יעבור, יו"ר ועדת הבחירות ייבחר על ידי ועדת הבחירות המרכזית המורכבת מנציגי הסיעות. יו"ר הכנסת הוא שיציע לוועדת הבחירות שלושה מועמדים והוועדה תבחר ברוב של שני שלישים מחבריה את יושב ראש הוועדה המרכזית מבין המועמדים שהוצעו.