שי קלך
שי קלךצילום: ערוץ 7

שי קלך, טייס F16 לשעבר המתנגד לסרבנות טייסי המילואים על רקע הרפורמה המשפטית, טוען כי העירוב של פוליטיקה בצבא פסול מיסודו.

"הסוגיה היא בכלל לא פוליטית, ואין זה משנה אם לדידו הולכת פה לקום דיקטטורה. בוא נאמר כך, אני אפילו הראשון שאסרב אם תקום דיקטטורה, אבל הוא נדרש להוכיח שקמה דיקטטורה. את הסוגיה הפוליטית צריך להשאיר בצד מחוץ למחלוקת בכלל, לא להכניס אותה לצבא. היה יום בחירות, הוא הסקר הגדול ביותר והוא ניצח בציבור היהודי, 64 אל מול 46 מנדטים. זו אמירה חדה וברורה, ואין לי מה להיכנס אליה. זו סרבנות לשמה, וכל סרבנות צריך להוקיע", אמר קלך בראיון ל-103FM.

לדבריו, "היום נפל דבר קטן מאוד בישראל. בשבוע שעבר אמרתי: 'צריך לשאול מדוע בכלל טייס מעז לחשוב על סרבנות'. זאת השאלה שצריך לתת לה מענה. היום אנחנו במקום אחר. זאת אומרת, אם יש היום קבוצה קטנה שקוראת לסרבנות, שמייצרת מרידה, שמתחילה תחילתה של הפיכה צבאית, את הדבר הזה צריך להוקיע כאן ועכשיו באופן מיידי".

"היום ערכתי שעות של שיחות עם בכירים בחיל האוויר, כולל אלופי משנה. אמרתי להם 'אני דיברתי עם חלקכם הגדול והבנתי שיש 95 אחוזים לערך שישרתו ביום פקודה. האם אני צודק?', הם אמרו לי 'לא, אתה טועה, זה קרוב ל-100 אחוז'. זה הסיפור", הוא מוסיף.

"אנחנו כרגע קבוצה של כבר קרוב ל-100 טייסים שיכולים לחזור לשירות פעיל ואנחנו נגיש את העצומה לדרג מקבלי ההחלטות בשמות מלאים כדי שיהיה להם את הביטחון לנהוג בדיוק כמו שרייגן נהג ובדיוק כמו שבן גוריון נהג בפלמ"ח, אנחנו מאחוריהם. היום הפסקת גיל הטיסה המבצעית זה גיל 50, מפקד חיל האוויר יודע היטב שאם הוא מעלה את גיל הפסקת הטיסות לגיל 55, הוא מקבל עכשיו מאות טייסים", סיכם.