טלי גוטליב
טלי גוטליבצילום: Erik Marmor/Flash90

ראשי הקואליציה הודיעו הלילה (שני) כי חקיקת התיקון ביחס להרכב הוועדה לבחירת שופטים תושלם עד תום המושב הנוכחי, לפני חג הפסח, על בסיס ההרכב שהוצג אתמול בוועדת החוקה.

מהקואליציה נמסר כי ההצעה שתובא לאישור תביא לשינוי היסטורי ומהותי בוועדה לחברת שופטים - ביטול הווטו האוטומטי של השופטים בוועדה.

לפי ההצעה שבה דנים, מעבר ל-2 מינויים של הקואליציה, תידרש תמיכה של שופט או נציג האופוזיציה כדי למנות שופט שלישי. השימוע לשופטים יתקיים בוועדה לבחירת שופטים. הקואליציה צפויה להמשיך בחקיקת חוקי דרעי 2, מניעת נבצרות לראש הממשלה וחוק "המתנות".

חברת הכנסת טלי גוטליב מהליכוד מתחה ביקורת על "ריכוך" הרפורמה, ואמרה בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב: "לא ידעתי שהמילה כניעה זו מילה נרדפת לריכוך. זו גם לא פשרה, זו כניעה לשמאל". עם זאת, היא הבהירה שתצביע עם הקואליציה. "אני אצביע כמו כולם עם משמעת סיעתית. עד אז אכעס מאוד על חבריי".

גוטליב המשיכה: "הטענה שלי לנתניהו שהוא מדינאי מעולה, איך לא יצאת לדבר אל העם מיד אחרי לוין. מי זו מיארה שתנהל אותך, למה לא פיטרת אותה? ממה חששת?".

כזכור, יושב ראש ועדת החוקה, שמחה רוטמן, הודיע אמש כי יוסר החלק ברפורמה שקובע ששר המשפטים יבחר שני שופטים שיצאו לפנסיה, בהסכמת נשיאת העליון. רוטמן מוכן להשאיר את המצב הקיים היום בוועדה למינוי שופטים, שבו חברים בה שלושה שופטים מבית המשפט העליון (כולל נשיאת העליון). זאת, ביחס להליך בחירת שופטי העליון. כשהוועדה בוחרת שופטים לבית משפט מחוזי ולשלום, מציע רוטמן שנציגות השופטים תהיה באמצעות שלושת הנשיאים המכהנים - נשיאי העליון, המחוזי והשלום.

בליכוד נשמעה ביקורת סביב ריכוך הרפורמה. השר המיועד דודי אמסלם כתב בטוויטר כי "זה לא הזמן להתקפל או לוותר, לא בשביל זה ניצחנו בבחירות". לדברי אמסלם הציבור שבחר בליכוד - מצפה לשינוי מהותי. עוד אמר חבר הכנסת כי "לא נתמוך בפארסה הזו". גם חברת הכנסת טלי גוטליב ביקרה את ההצעה של רוטמן וכתבה בקבוצה הווטסאפ של סיעת הליכוד: "אני לא בובה ולא פיון בוועדת החוקה. רוטמן ניהל את הוועדה ובסופו של דבר נכנע באופן מביש. אני לא מגיעה יותר לוועדה, על מה נאבקנו? אני מתביישת".