מחשבים
מחשביםצילום: freepik

כבר שנים רבות שלמחשבים יש תפקיד חשוב וחיוני בחיים של כולנו. למעשה, רוב המשרות ב-121 מצריכות עבודה עם מחשבים, בתדירות כזאת או אחרת.

מעבר לכך, אם בעבר כל אם יהודייה חלמה שהילד שלה יהיה רופא או עורך דין, כיום לא מעט אימהות חולמות ומקוונות את ילדיהם לעבודה בהייטק – ומיותר אולי לציין עד כמה המחשבים הינם דומיננטיים אותה התעשייה.

כך יוצא, שמי ששואל את עצמו "האם עדיין כולם רוצים ללמוד מחשבים?" יגלה שבצורה כזאת או אחרת התשובה לאותה השאלה היא "כן".

אומנם לא כולם ממהרים ללמוד את מקצועות ההנדסה, לדוגמא מערכות מידע או תואר במדעי המחשב, אבל את הכלים והידע במחשבים ניתן לקבל גם במסלולי לימודים לתואר רבים אחרים – מי שרוצה לקבל את רשימת המסלולים המפורטת, יוכל להיכנס לשם כך אל אתר הסטודנט - www.thestudent.co.il

אז מה כדאי ללמוד?

כל מי שמחליט ללמוד מחשבים באופן ישיר – וכמובן, גם לקבל את כל הידע והכלים הנדרשים על מנת להשתלב בעבודה בתחום, עתיד לגלות שיש מספר מסלולי לימוד אופציונאליים שהוא יוכל לבחור לצורך המטרה.

בין אותם התחומים כאמור: תואר במדעי המחשב, תואר במערכות מידע וכאמור, כל מקצועות ההנדסה.
בכדי לקבל את ההחלטה הנכונה מתוך ההיצע, כדאי להעמיק בכל אחת מהאפשרויות – בנושאים הנלמדים, בכלים אותם ניתן לקבל במסגרת הלימודים ובמשרות בהן בוגרי התואר יכולים להשתלב.

קבלת החלטה המבוססת ידע, תעלה את הסיכויים להשתלבות במשרת ה"חלומות" בתחום המחשבים.

כמובן, שיש לקחת בחשבון שתנאי הקבלה לתארים אלו, הם לרוב קשים יותר – מכיוון שהביקוש הוא גבוה, גם תנאי הקבלה בהתאם ובכדי להתקבל, יש צורך בציון גבוה בבחינה הפסיכומטרית, בממוצע בגרויות גבוה (ובעיקר במקצועות הריאליים).

לכן, לפני שמקבלים החלטה, כדאי לבדוק גם את הנושא הזה ולוודא שסיכויי הקבלה הינם גבוהים – ובמידת הצורך, לפעול על מנת להעלות את הסיכויים. הן על ידי חזרה על הבחינה הפסיכומטרית, שיפור ממוצע הבגרויות או הרשמה למכינה ייעודית (במידה ודבר זה הינו אופציונאלי).

כאמור, כדאי לבדוק אלו מוסדות לימוד מציעים את המסלול המבוקש ולבדוק את כל הפרטים הן לגבי טיב ואיכות המסלול, הן לגבי תנאי הקבלה והן בכל נורא אחר אשר יאפשר לבצע בחירה נכונה.

למי מתאימים לימודי מחשבים?

מכיוון שלמחשבים יש תפקיד חשוב וחיוני בחיים של כולנו, כולם אמורים לשאוף ללמוד מחשבים – כאשר מידת העומק בלימודים יכולה להשתנות מאדם אחד לאחר.

חשוב לציין, שמי שרוצה להעמיק בתחום, יכול למצוא מענה על רצון זה גם בצורה של קורסים תיעודיים ייעודיים – כאשר בניגוד ללימודי תואר, קורסים אלו הינם קצרים ונקודתיים יותר.

מעבר לכך, גם תנאי הקבלה אליהם יהיו לרוב פחות קשים או דורשניים. חשוב לציין, שגם בחירה בקורסים תיעודיים שכאלו יכולה להתוות דרך להתברגות במשרות בתחום המחשבים – יחד עם זאת, בוגרי תארים במחשבים ייהנו ממגוון רחב יותר של אפשרויות כמו גם מסיכויי קבלה גבוהים יותר.

השאלות אשר יכולות לעזור בקבלת החלטות

אם גם אתם מתלבטים אם ללמוד מחשבים ותוהים מהי הדרך הטובה והנכונה ביותר להשגת המטרה, להלן מספר שאלות שכדאי ורצוי שתשאלו את עצמכם בנושא:

  • באלו סוג של משרות אתם מעוניינים להשתלב? מענה על השאלה הזאת, יאפשר לכם לבדוק מהן דרישות הקבלה למשרות הרלוונטיות ולפעול על מנת שתעמדו באותם התנאים.
  • האם יש לכם את הרצון והיכולות להתקבל למסלולים של תארים במחשבים? מומלץ לבדוק את הדרישות במוסדות לימוד שונים, מכיוון שבחלק מהמוסדות התנאים יהיו גמישים ונגישים יותר בהשוואה לאחרים.
  • האם אתם מכירים את כל האפשרויות המוצעות לכם? כאמור, יש לא מעט דרכים באמצעותן תוכלו להשתלב בעבודה בתחום המחשבים. בין אם בהרשמה למסלולים שונים ללימודי תואר ראשון ובין אם בקורסים תיעודיים.

בסופו של דבר, ידע יכול להוות כוח וככל שיהיה לכם יותר ידע לגבי האפשרויות שלכם, כך תוכלו למצוא את הדרך הנכונה אשר תתווה לכם את הדרך לעבודה במחשבים – וכמובן, גם תאפשר לכם להסב הרבה גאווה לאמא.
כמובן, שרשת האינטרנט מהווה ככלי חשוב וזמין אשר יאפשר לכם לקבל את כל הפרטים והמידע לו אתם זקוקים לגבי האפשרויות שלכם – וחשוב שתדאגו לנצל את הכלי הזה בצורה המיטבית.