הרב משה אסמן, רבה הראשי של אוקראינה, שוחח עם ערוץ 7 לאחר דיון מיוחד בכנסת לציון שנה למלחמת רוסיה באוקראינה.

"יש עוד הרבה יהודים שנשארו באוקראינה ולא יכולים או לא רוצים לצאת. המלחמה נמשכת ולא רואים את הסוף. גברים מגיל שמונה-עשרה עד שישים לא יכולים לעזוב כי הם מחויבים בגיוס. יש הרבה משפחות שאיבדו את הבתים או את הפרנסה שלהן. חלק נפצעו וחלק איבדו אפילו את החיים", שיתף הרב אסמן במציאות היומיומית במדינה.

הוא ציין את הערכתו המרובה לפעילות ישראל למען יהודי אוקראינה. "אני רוצה בהזדמנות הזו להודות ממש לממשלה החדשה. המצב השתנה מקצה לקצה ביחס לאוקראינה ואני תמיד אמרתי שישראל לא יכולה לעמוד מנגד בגלל שאיראן היא עכשיו בעלת ברית של רוסיה".

הוא מספר כי הקהילה היהודית באוקראינה פנתה לרשויות בישראל כדי שיקימו עיירה לעולים החדשים בדומה לכפר הפליטים שהקים הוא עצמו. "אנחנו מטפלים באלפי עולים חדשים שהגיעו ולצערי הרב המדינה לא טיפלה בהם מספיק טוב. אנחנו מבקשים להקים בארץ עיירה כמו שהקמנו באוקראינה והצילה בתחילת המלחמה אלפי יהודים שברחו מבתיהם. המגעים נמצאים בשלב מתקדם וכבר נרשמו מאות משפחות שרוצות לגור במקום כזה. אנחנו רוצים להיות שותפים עם המדינה בכך".

את חג הפסח הקודם חגגו יהודי אוקראינה בצילה של המלחמה וגם הפעם המצב לא יהיה שונה. "אנחנו עושים הכל כדי שכמה שיותר יהודים יוכלו לבוא לעשות סדר ומי שלא יכול נעזור לו בביתו".