בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: Yonatan Sindel/Flash90

משרד החוץ הירדני הודיע כי זימן את השגריר הישראלי לשיחת נזיפה בעקבות נאומו של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' בפריז כשמאחוריו מפת ארץ ישראל כששטח ירדן נכלל בתוכה ואמר "אין עם פלסטיני".

גורם ירדני טען כי הזימון של השגריר לשיחת הנזיפה נעשה בעקבות "ההצהרות הגזעניות והקיצוניות של שר האוצר הישראלי והשימוש שעשה במפת ישראל הכוללת את ירדן ואת השטחים הפלסטיניים".

מוקדם יותר גינה משרד החוץ הירדני גינה בחריפות את השר הישראלי. "זו הסתה פרועה והפרה של הסכם השלום".

לאחר הגינויים מירדן, גם באיחוד האירופי הצטרפו לביקורת. שר החוץ האירופי, ג'וזף בורל, קרא לממשלת ישראל להתנער מהאמירות של השר כלפי הפלסטינים: "אני חייב להצטער על ההערות הבלתי מקובלות האלה. זה שגוי, לא מכבד, מסוכן ולא יעיל".

במשרד החוץ פרסמו הבהרה בה נכתב: "ישראל מחויבת להסכם השלום עם ירדן מ-1994. לא חל כל שינוי בעמדת מדינת ישראל אשר מכירה בשלמותה הטריטוריאלית של הממלכה ההאשמית".

סמוטריץ' אמר בנאומו בפריז: "יש דבר כזה היסטוריה פלסטינית? ממציאים עם פיקטיבי. פועלים לזכויות פיקטיביות. כדי להילחם בתנועה הציונית. זאת האמת".

הוא הוסיף: "את האמת הזאת צריכים לשמוע ערביי ארץ ישראל, היהודים שקצת התבלבלו, וגם בארמון האליזה וגם בבית הלבן. כל העולם צריך לשמוע את זה".