השר זוהר בסיום הפגישה עם ראשי הכדורסל
השר זוהר בסיום הפגישה עם ראשי הכדורסלצילום: דוברות משרד התרבות והספורט

השר התערב - איום השביתה הוסר. שר התרבות והספורט מיקי זוהר נפגש היום (שני) עם ארגון שחקני הכדורסל בישראל ועם יו"ר מנהלת הליגה בכדורסל, ארי שטינברג והציג בפני הצדדים מתווה שמטרתו לקדם את השחקן הישראלי.

בשבוע החולף איימו בארגון שחקני הכדורסל כי ישבתו, זאת בשל מה שהם הגדירו כפגיעה בשחקן הישראלי.

בהודעתם בשבוע החולף, אמרו בארגון השחקנים שהכריזו על סכסוך עבודה כי המצב כיום בו אין הגבלת זרים "פוגעת בצורה משמעותית בשחקנים הישראלים ובעתיד הכדורסל".

היום, בפגישה שקיים במשרדו, הציע שר התרבות והספורט מיקי זוהר, מתווה חדש והיסטורי.

על פי המתווה של השר זוהר, קבוצות הליגה שירשמו בטופס המשחק לאורך כל העונה ארבעה זרים בלבד, יקבלו מענק חד פעמי אדיר של 6 מיליון שקלים כאשר בסך הכל יעברו כ-60 מיליון ש"ח מכספי הטוטו ומשרד התרבות והספורט לחיזוק הליגה מדי עונה.

בנוסף, הוחלט על הקמת ליגת פיתוח לשחקנים עד גיל 22, תוך הגדלה משמעותית של תקציב המינימום בליגה לאור סיוע המשרד והטוטו בכ-6 מליון שקלים לקבוצה.

בפגישה, השר הביע את עמדתו בכל הנוגע לצורך הממשי להפחתת מספר הזרים ובשיתוף ישראלים במשחקי הקבוצות, כשזה הצביע על הצורך בחיזוק מעמדו של השחקן הישראלי.

כל הצדדים הסכימו שיש לפעול להגדלת דקות המשחק לשחקנים מקומיים והצורך הדחוף להעלות את רמת הליגה הישראלית ביחס לשאר הליגות ברחבי העולם תוך שימת דגש על הזדהות הקהל הישראלי עם קבוצות הליגה ושיפור הישגי נבחרת ישראל בכדורסל.

שר התרבות והספורט מיקי זוהר, אמר בסיום הפגישה: "כפי שהבטחנו, ברוך ה׳ אנחנו מביאים בשורות אדירות לספורט הישראלי בכלל ולעולם הכדורסל בפרט. רמת הליגה תעלה משמעותית בעונה הבאה והישראלים שלנו יזכו לשחק דקות נוספות לצד שחקנים איכותיים מאוד בקנה מידה עולמי שיגיעו לשחק בישראל. יחד עם זאת אנחנו לא שוכחים את טיפוח הצעירים שלנו ונקים אקדמיות יחד עם ליגות פיתוח. לתחושתי אנחנו במסלול הנכון".

יו"ר המנהלת ארי שטינברג, ברך על מתווה השר זוהר כשאמר: "מתווה השר מהווה מהפכה אמיתית בכדורסל הישראלי ואנו בטוחים שיביא לפריחתה של הליגה ולפריחה של הישראלים המשחקים בה כיום וישחקו בה בעתיד. אנחנו שמחים לשתף פעולה עם ארגון השחקנים ולפעול מקצועית לשיפור וקידום השחקנים הישראלים הצעירים. אני מודה לשר מיקי זוהר שנרתם במהירות לפתרון מצוקת השחקנים ומודה לעודד שעשוע וניר אלון שהתנהלו בצורה עניינית ומקצועית. לאחר שמתווה השר ינוסח על כל סעיפיו הוא יובא לאישור דירקטוריון המנהלת".

ניר אלון ראש חטיבת הספורט בהסתדרות ונציג ארגון השחקנים, ברך גם הוא על המתווה החדש של השר זוהר:
"המתווה שהביא שר הספורט מיקי זוהר, הוא בשורה ולענף הכדורסל. הוא דואג לשחקנים הישראלים בפרט ולענף הכדורסל בכלל. בשלב הזה החלטנו להקפיא את סכסוך העבודה. אנו מודים לשר על התמיכה וליו"ר המנהלת ארי שטינברג. יחד עם מנכ"ל ארגון שחקני הכדורסל עודד שעשוע, נמשיך לדאוג לספורטאים בישראל".

גם באיגוד הכדורסל ברכו על המתווה שיקדם את הכדורסל הישראלי כשאמרו: "אנו מברכים על המתווה שהשר הציע ובטוחים שיביא לשיפור משמעותי ברמת הכדורסל והשחקן הישראל. אנו קוראים לחברי מנהלת ליגת העל לתמוך בהצעה ונפעל לקידומה".