חלק מההגדה
חלק מההגדהצילום: רפאל טולדאנו

אומנות לגו היא נושא שמעסיק אנשים רבים ברחבי העולם, אך אומנות קומיקס לגו היא טרנד די חדש בארץ שהאחים רפאל ודרור טולדאנו, היום בני 15 ו-13.5, ממעלה אפרים שבבקעת הירדן, הם כמעט הראשונים להתעסק בה.

כעת, לקראת הפסח, הם מוציאים ספר חדש שכל כולו אומנות קומיקס לגו. "הסיפור חבורת פסח, מספר על משפחה בתקופת בית המקדש השני בשפה קלילה שכל ילד יכול להבין", מספרים האחים טולדאנו לערוץ 7.
"לאחר מכן הילדים עוברים אל תוך ההגדה, הבאנו את הנוסח המלא להגדה של פסח בנוסח ספרד ועדות המזרח משולבים, מלווה בתמונות לגו מרהיבות, קומיקסים, סיפורים, בדיחות ושאר ירקות".

לדבריהם, "מה שמיוחד בספר הזה זה שהוא כולל גם סיפור קומיקס וגם את ההגדה של פסח במלואה.
יש הרבה סוגים של הגדות לפסח, זו פעם ראשונה שנוצרת הגדה של לגו. זה ספר מאד מאד יפה וצבעוני, כמו שאפשר לראות בתמונות, שירתק את הילדים וגם המבוגרים יכולים להנות מאד מהאומנות של הלגו. אגב, יש הרבה מבוגרים שחובבים לגו. יש בארץ קהילה של אספני וחובבי לגו, קיבלנו מהם הרבה עזרה בעבודה על הספר, השאילו לנו חלקי לגו, תמכו וגם קנו את הספר. זה תחביב שמאחד סביבו ימנים ושמאלנים, דתיים ולא דתיים, מבוגרים וילדים, כיף גדול".

איך הגעתם לזה? "עוד כשהיינו קטנים, אהבנו לשבת במשך שעות ולבנות בלגו. אנחנו לומדים בבית, בחינוך ביתי, כך שהיה לנו הרבה זמן להשקיע בתחביבים שלנו. השתתפנו בכמה תחרויות לגו. כשדרור היה בן 10 הוא זכה בתחרות והדגם שלו הוצג בתערוכת לגו ארצית. היינו בונים מבנה, מצלמים, לפעמים גם סיפור קצר, ומיד מפרקים ומתחילים מחדש...".

מתברר שגם לאחר שרפאל התחיל ללמוד בישיבה (ישל"צ) ודרור נשאר ללמוד בבית, הם המשיכו להתעסק בנושא, תחביב שמשותף לשניים. "תמיד אהבנו לשמוע את הקלטות של 'חוויות במקדש', שמספרות על משפחה עם אבא מעניין, שלוקח את הילדים למסעות בדמיון וכך מסביר על בית המקדש שהיה פעם והיום כל כך חסר לנו. כששומעים סיפור זה אחרת, אבל הכי טוב זה לקרוא. כך שבשנה שעברה, לקראת הבר מצווה של דרור חיפשנו פרוייקט מעניין שיכלול כמה מהתחביבים שלנו, הרעיון הזה עלה. החלטנו להפוך את "חוויות במקדש" לסיפור קומיקס, לבנות אותו מלגו, לצלם ולהוציא לאור ספר".

תוך כדי עבודה, נתקלו האחים בבלוג שנקרא Foolish bricks, ששייך לאומן לגו שלקח את אומנות צילום הלגו ברצינות ויצר ממנה דבר מדהים. מתוך ההסברים שלו לאט לאט הם למדו והשתפרו.

"לאחר כמה חודשי עבודה יצא לאור הספר הראשון בסדרה - "הרי אלו ביכורים" וראינו תוצאה יפה מאוד", אומרים האחים בשמחה שמרחיבים על הקהלים שהקומיקס תפס: "הספר התקבל בהתלהבות, על ידי מבוגרים וילדים, דתיים ושאינם דתיים. אנשים ממש התלהבו מהרעיון החדשני של סיפור קומיקס שעשוי מלגו וגם הופתעו לשמוע שזה ספר שילדים הוציאו".

לא עבר הרבה זמן והשניים כבר חתרו לספר הבא. "ידענו שנמשיך עם הסדרה היפה הזו ובסוכות השנה התחלנו לעבוד על הספר הבא, ארבעה חודשים של עבודה אינטנסיבית, שכללה כמה לילות לבנים והרבה כוסות קפה... אז הנה, השתפרנו, השתכללנו, והגענו לתוצאה שאליה חיכינו, תוצאה רצינית, כמה רמות מעל הספר הקודם!".

איך זה עובד?

"קודם כל, אמא מקשיבה לסיפור וכותבת אותו במחברת בתור סקיצה. אחר כך דרור בונה את המוצגים בצורה שתתאים לצילום. רפאל מגיע הביתה לקראת שבת ועוזר לסיים את הבנייה. ביום שישי/מוצ"ש/ראשון, (או בכולם) מצלמים, שלב מורכב שכולל הרבה עבודה עם התאורה. דרור לוקח את התמונות והמחברת עורך הכול במחשב. בשלב הזה מצטרפות האחיות האלופות אביב ויעל, ומוסיפות מסגרות לתמונות. כעת שולחים הכול לסבא וסבתא שלנו, רפי ויעל עטייה מהוצאות 'עטרת', שלוקחים את הדפים שערכנו ויוצרים מהם ספר!", מסכמים במשפחה.

טולדאנו עם הלגו
טולדאנו עם הלגוצילום: רפאל טולדאנו
קטעים מהסיפור שלפני ההגדה
קטעים מהסיפור שלפני ההגדהצילום: רפאל טולדאנו