ח"כ אורית סטרוק
ח"כ אורית סטרוקצילום: ערוץ 7

שרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות אורית סטרוק פנתה היום (שלישי) למזכיר הממשלה יוסי פוקס בדרישה לקיים דיון דחוף בממשלה על עומסי התנועה בכפר חווארה שמסכנים את חייהם של יהודים תושבי האזור.

כמו כן דורשת סטרוק לקיים דיון על המאחז אביתר שטרם מולאה ההבטחה ליישב את המקום. סטרוק דורשת לעת עתה לאפשר למשפחות יהודיות לקיים את ליל הסדר במקום ואת הצעדה המתוכננת בפסח במקום על ידי ארגון נחלה בראשותה של דניאלה וייס.

פנייתה של סטרוק באה לאחר שבישיבות הממשלה בתקופה האחרונה ניצלה השרה את הבמה כדי לדרוש מנתניהו לפתור את סוגיית חווארה ולהסדיר את אביתר.

בשלב מסויים בלם אותה ראש הממשלה והבהיר לה כי לא מעלים נושאים לישיבה שלא נקבעו בסדר היום. כעת כאמור מבקשת סטרוק ממזכיר הממשלה לעלות את שני הנושאים האלה לישיבה הקרובה.

המכתב ליוסי פוקס

אביתר
אביתרצילום: ינון קרקובר

הכשרת המאחז אביתר לא צפויה בחודשים הקרובים לאור התחייבות הממשלה להקפיא בנייה חדשה ולא להקים יישובים חדשים בארבעת החודשים הקרובים. ביום ראשון האחרון נפגשו בשארם א-שייח' נציגים של ישראל, הרשות הפלסטינית, ירדן, מצרים וארצות הברית לפסגה מדינית שנועדה בעיקר להרגיע את הרוחות לקראת חודש הרמדאן שיחל מחר.

בשני הלילות שקדמו לפסגה לא נכנסו כוחות צבא לבצע מעצרים בערים ובכפרים פלסטיניים והדרג המדיני מנע מצה''ל לתקוף ברצועת עזה למרות הרקטה ששוגרה במוצאי שבת לנחל עוז.

אביתר ממוקם מזרחית לצומת תפוח בשומרון. במאי 2021 התיישבו במקום כמה משפחות מהאזור והוקמו שם מבני קבע ותשתיות בתוך ימים ספורים. בתחילת יולי 2021 פונה המאחז לאחר הסכם עם ממשלת בנט-לפיד שלפיו המנהל האזרחי יבחן המדינה בהקדם את מעמד הקרקע, ואם יוכר השטח כאדמות מדינה תוקם במקום ישיבה.