איתמר בן גביר
איתמר בן גבירצילום: נועם מושקוביץ/דוברות הכנסת

הצעת החוק שהגיש יו"ר סיעת עוצמה יהודית, חבר הכנסת יצחק קרויזר מסיעת עוצמה יהודית למלחמה בפרוטקשן אושרה בכנסת בקריאה טרומית.

ההצעה מחמירה את העונש על עבירות פרוטקשן וקובעת ענישה מינימלית של לפחות 3 שנים על עבירת פרוטקשן וגם מגדילה את הענישה המקסימלית על עבירה זו.

בנוסף, ההצעה מבקשת לתקן את החוק, כך שיובהר כי איום או הטלת אימה כפי שקבועים בחוק, עשויים להתבצע לא רק באיום או התנהגות מפורשים כלפי קורבן פרטני אלא גם בדרך של יצירת מצג ובאמצעות מסרים שהועברו לאנשים אחרים המצויים בנסיבות דומות ובאותו מצב של הקורבן.

החוק מעביר את האחריות על מי שקיבל דמי חסות גם ללא שאיים מפורשות על הנסחט ודורשת מהחשוד בסחיטה, שלא סיפק שירות אמיתי, להסביר מדוע ועבור מה קיבל את הכסף. במקרים של פרוטקשן, לא יצליח הנאשם לספק הסבר לכסף ויאושם בעבירה זו.

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר אמר: "ההצעה שהעברנו עכשיו היא בשורה היסטורית לתושבי הצפון, לתושבי הדרום ולרבים רבים בכל הארץ, שסובלים מהמכה הקשה והמסוכנת הזו של עבירות הפרוטקשן. החוק הזה יחזק את הפריפריה, יחזק את הכלכלה, יחזק את החקלאים, ויחזק את המשילות ואת שלטון החוק".

לדבריו, "במשך שנים הזניחו את תופעת הפרוטקשן, שגדלה לממדים מפלצתיים והפכה למכת מדינה ולאיום של ממש על הפריפריה ואף גררה אחריה תופעות של טרור. המשרד לביטחון לאומי בראשותי ילחם מלחמת חורמה בתופעות העבריינות החמורה הזו והחקיקה הזו היא רק חלק משורת צעדים, ביניהם תוספת תקציב לעניין הזה, הוספת שוטרים לטיפול בעבריינות הזו והקמת המשמר הלאומי".

ח"כ יצחק קרויזר ציין כי "כתושב נטור שבגולן, כחקלאי וכמנכ"ל חברת בנייה לשעבר, זהו יום היסטורי שמביא בשורה לחבריי הקבלנים, החקלאים וכל האזרחים אשר סבלו מתופעת גביית דמי החסות והפרוטקשן, אני גאה ונרגש להיות זה שחתום על החוק החשוב הזה. הבטחנו לעם ישראל בשורה ואנו נעשה הכול כדי להחזיר את המשילות והביטחון לתושבי המדינה".

ח"כ אלמוג כהן אמר כי "כמי שנשלח על ידי תושבי הנגב בכדי להביא מזור לתופעה החמורה של "דמי החסות" אני שמח לבשר שהעברנו היום בקריאה טרומית את "חוק הפרוטקשן" שידע להגן ולתת מענה וכלים חוקיים כנגד כל אותם קרטלי פשיעה שממררים את חייהם של בעלי העסקים והאזרחים שעובדים ומפרנסים את משפחתם בעמל וביזע".