שחקני נבחרת ישראל. בדרך לטורניר אירופי ראשון אי פעם?
שחקני נבחרת ישראל. בדרך לטורניר אירופי ראשון אי פעם?צילום: פלאש 90

עוד לא אבדה תקוותנו. בעוד יומיים זה קורה - נבחרת ישראל בכדורגל תחל את דרכה בקמפיין מוקדמות יורו 2024, בדרך אולי לראשונה אי פעם להשתתפות בטורניר האירופי הגדול ביותר - אליפות אירופה בכדורגל.

הנבחרת הצליחה להעפיל רק פעם אחת לטורניר גדול, כאשר היה זה מונדיאל 1970 שנערך במקסיקו בו ישראל לקחה חלק אך כמובן לא הצליחה להעפיל אל מעבר לשלב הבתים שלו.

הפעם, בניגוד לכל 53 השנים האחרונות, לנבחרת הישראלית ישנם סיכויים לא קטנים בכלל להעפיל לטורניר גדול ואירופי ראשון, זאת בייחוד בשל ההגרלה הנוחה שזימנה יריבות ברמתה ואף פחות.

ישראל, שכאמור מעולם לא העפילה לאליפות אירופה, שובצה לבית 9 במוקדמות היורו שם תשחק מול נבחרות שוויץ, רומניה, קוסובו, בלארוס ואנדורה, במתכונת של משחקי בית וחוץ וסה"כ תקיים כל נבחרת 10 משחקים בדרכה לאליפות אירופה שתתקיים בקיץ הבא בגרמניה.

על פי השיטה שנהוגה כבר 3 שנים, השתיים הראשונות בכל בית יעפילו אוטומטית אל אליפות אירופה בכדורגל.

לישראל ישנם סיכויים לא קטנים לסיים במקום השני אחרי נבחרת שוויץ החזקה בבית, כאשר כל יתר הנבחרות ברמתה ואף פחות.

אם אכן ישראל תסיים את הבית המוקדם במקום השני, זו לא תהיה הראשונה בה היא מסיימת את השלב המוקדם במקום השני כאשר עשתה זאת גם במוקדמות יורו 2000 בבית שכלל נבחרות חזקות כמו ספרד ואוסטריה. ההצלחה של הנבחרת בבית המוקדם אז, העלה אותה לפלייאוף ישיר על הכרטיס לאליפות אירופה, בסיומו הובסה בידיי נבחרת דנמרק בתוצאה 0:8 בסיכום שני המשחקים והחלום האירופי נגוז.

זו לא הדרך היחידה של ישראל להעפיל לאליפות היוקרתית שתתקיים בגרמניה, כאשר מלבד שתי הראשונות ב-10 הבתים שיעפילו באופן אוטומטי לטורניר הגמר, יחד עם המארחת גרמניה כמובן, שלוש נבחרות נוספות יעפילו דרך משחקי הפלייאוף ובכך ישלימו ל-24 מעפילות.

הנבחרת הישראלית שסיימה את קמפיין ליגת האומות במקום הראשון, לפני אלבניה ואיסלנד, משוריינת למשחקי הפלייאוף שם היא תצטרך לנצח שתיים מבין השלוש - בוסניה, סרביה וסקוטלנד, לה כבר הפסידה בחצי גמר פלייאוף היורו 2020 בתום דו-קרב פנדלים אכזרי. כך או כך, לישראל יש 2 אפשרויות לא רעות בכלל בכדי לעשות היסטוריה ולהעפיל לראשונה בתולדותיה לטורניר אירופי גדול.

כעת רק נותר לפתוח את קמפיין מוקדמות היורו 2024 ברגל ימין עם ניצחון כבר במשחק הראשון בקמפיין, במואצי השבת הקרובה, מול נבחרת קוסובו החלשה לעיניי אצטדיון מלא. התקווה בת שנות אלפיים.