משלחת "עם אחד" בבית הספר בליון היום
משלחת "עם אחד" בבית הספר בליון היוםצילום: באדיבות המרכז לאימפקט יהודי

במכבי ת"א ממשיכים לייצג את ישראל באירופה, כאשר היום (חמישי) השתתפו וקיימו הנהלת מכבי והשחקנים, סדרת אירועים בצרפת לרגל שבוע הסובלנות ונגד גזענות שמציינים בפרלמנט האירופי.

לאורך היום, נערכו סדרת אירועים רשמיים לציון חשיבות המאבק בגזענות ושיח השנאה דרך הספורט, זאת בהשתתפות הנהלת ושחקני העבר של מועדוני הכדורסל אסבל וילרבאן ומכבי תל אביב.

מטרתם של האירועים בהם נכחו שחקני ואנשי מכבי הינם לחזק את הקשר בין מדינת ישראל והקהילות יהודיות באירופה ולהילחם בתופעת הגזענות ושיח השנאה באמצעות הספורט, כאשר האירועים התקיימו במסגרת שיתוף פעולה יוצא דופן תחת הכותרת "קבוצה אחת - עם אחד" שמובילים המרכז לאימפקט יהודי, מועדון הכדורסל מכבי תל אביב והמחלקה לישראל ולהנצחת השואה בהסתדרות הציונית העולמית.

כלל הגופים יצרו שיתוף פעולה שפועל לקידום הספורט ככלי למאבק בשיח שנאה ובגזענות ולחיזוק הקשר בין ישראל והקהילות היהודיות באירופה, דרך משחקיה של מכבי תל אביב במפעל היורוליג האירופי.

בין האירועים השונים היום שנערכו בצרפת, התקיים גם מפגש ושיח על קבלת השונה והמקום שהספורט נותן לקידום הסובלנות בחברה, בביה"ס וילורבן לילדים לקויי ראייה, בו השתתפו למעלה מ-50 בני נוער בין הגילאים 14-17 תושבי ליון.

במהלך האירוע נערך פאנל בו לקחו חלק יו"ר המרכז לאימפקט יהודי רוברט זינגר, מנכ"לית המרכז לאימפקט יהודי, סוניה גומס דה מסקיטה, מנכ"ל מועדון הכדורסל מכבי תל אביב, עדלי מרכוס, שחקן הכדורסל לשעבר ליאור אליהו, כוכב העבר וכיום סמנכ"ל שיווק ומכירות של מכבי תל אביב דורון ג'מצ'י, מנכ"לית המחלקה לישראל ולהנצחת השואה בהסתדרות הציונית העולמית, שרית הנדקנופף, סגן יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית וראש המחלקה לישראל ולהנצחת השואה גיל סגל ונשיא ועדת הספורט ובליגה הבינ"ל נגד גזענות ואנטישמיות, אורן גוסטיו.

בהמשך התקיים גם משחק ידידות בין השחקנים לתלמידי בית הספר.

נוסף לאירוע בבית הספר, נערכו אירועים נוספים בהשתתפות משלחת "עם אחד קבוצה אחת" בבית הספר היהודי של אורט ליון בו נערך טקס לזכר 14 ילדי בית היתומים לה מרטילייה שבליון, שנשלחו באותו יום, 23 במרץ בשנת 1944 למחנות ההשמדה באושוויץ.

כמו כן התקיים טקס הנחת זרים באנדרטה לזכר חסידי אומות העולם וסיור במוזאון בעיירה לה שמבון שקיבלה תואר של עיר חסידת אומות עולם על האומץ העילאי שתושבי העיירה הפגינו במהלך השואה כאשר הצילו יהודים רבים.

פרויקט "קבוצה אחת – עם אחד" הינו שיתוף פעולה ייחודי הנוצר מתוך ההכרה בחשיבות הרבה של הספורט לקידום ערכי הסובלנות ולמניעת שנאה בחברה, ומתוך הרצון להביע סולידריות ותמיכה בקהילות היהודיות בצל אירועי האנטישמיות הרבים המתחוללים ברחבי העולם, ובמיוחד באירופה בשנים האחרונות.

רוברט זינגר, יו"ר המרכז לאימפקט יהודי אמר כי "הפרויקט "עם אחד קבוצה אחת" שמובילים המרכז לאימפקט יהודי יחד עם ההסתדרות הציונית העולמית ומועדון הכדורסל מכבי תל אביב מוכיח פעם אחר פעם את החשיבות של קידום ערכי הספורט, הסובלנות וקבלת השונה, והמלחמה בגזענות ואנטישמיות. יחד יש לנו את הכוח להעביר לדור העתיד מכל רחבי העולם את המסר החשוב ולייצר השפעה משמעותית".

"בתור ישראלי, יהודי, ומי שלבש את הגופייה הצהובה של מכבי תל אביב והגופייה הכחולה לבנה של נבחרת ישראל אני גאה להיות חלק מפרויקט "קבוצה אחת – עם אחד", אמר אגדת הכדורסל ליאור אליהו. "השיח בינינו, כמי שחי בישראל ליהודים בתפוצות הוא חשוב והכרחי. הספורט הוא גשר מצוין לשיח הזה ולחיזוק הקשר ואני מברך על הפרויקט המוצלח".

גיל סגל, סגן יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, ברך גם הוא על הפרוייקט הייחודי כשאמר: "הפרויקט המבורך מחדד את החשיבות של קידום הסובלנות וקבלת האחר וזה המסר החשוב ביותר שאנו יכולים להעביר לדור הבא. החשיבות של שימור זכרון השואה ומה שעמנו עבר שם דורש מאיתנו למתן את השיח בחברה הישראלית".