השופט ד"ר מנחם (מריו) קליין
השופט ד"ר מנחם (מריו) קלייןצילום: אתר הרשות השופטת

עשרה ממתנגדי הרפורמה המשפטית ערכו אתמול (חמישי) מיצג מחאה שבו שכבו על מדרגות בניין משטרת מחוז תל אביב כאשר הם מכוסים בצבע אדום - המדמה דם.

שופט בית משפט השלום בתל אביב, ד"ר מנחם (מריו) קליין, סרב לשחרר את אחד המפגינים שנעצר. הבוקר (שישי) בתום דיון שני בעניינו שוחרר המפגין.

השופט קליין, שכיהן באותה העת כשופט תורן, כתב כי צעדי המחאה עשויים להמשיך ללא גבול, כאשר כל קבוצה תעשה את העולה על רוחה נגד צעדי חקיקה. "והיה והמבקש וחבריו יצליחו במשימה ולאחר שיבושים חוזרים ונשנים, חסימת עורקי תחבורה ראשית, גרימת נזק לאזרחים שרוצים להגיע לעבודה, ללימודים, לטיפול רפואי בבתי חולים, סרבנות לשרת ולשלם מיסים וכו', ואז נגיד שבתום שלושת חודשי סבל לאזרחי המדינה, תיכנע הממשלה ותבטל את כלל יוזמות החקיקה".

"מה אז? אולי כעבור שבועיים ילמדו תומכי החקיקה כיצד משיגים הישגים במדינה זו ויתחילו הם בתורם לשבש ולשתק את המשק (...) לאחר 3 חודשי סבל לאזרחים, תיכנע שוב הממשלה והפעם תכריז שהיא חוזרת לכנסת עם אותן הצעות החוק", כתב השופט קליין. ''או אז יהיה שקט ושלווה לאזרחי ישראל ה'בלתי מעורבים', אך גם זאת לשבועיים בלבד כי אז יחזרו הקבוצה הראשונה לפעילות "שיבוש" ושיתוק" וחוזר חלילה, בלי סוף... ואנא אנו באים?".

החלטת השופט כללה התייחסות אידיאולוגית: "לפני כ-3 שנים זכיתי להשתתף, ביחד עם כב' הנשיאה חיות, בסיור במחנות ההשמדה ובגטאות בפולין, במה שכונה 'שופטים כעדים'. מכל הזוועות שראינו ומכל מה שלמדנו, מה שהותיר אותי נדהם היה הגילוי שגם ברגעים הנוראיים בהם הצורר הנאצי כבר החל בהשמדת יהודי אירופה - היהודים עדיין לא היו מאוחדים. הם המשיכו בוויכוחים הישנים, כאילו עולם כמנהגו נוהג. שם חלחלה לי התובנה לפיה אנו כאן בארץ תלויים זה בזה ואם לא נפנים זאת, בסוף נהיה תלויים זה ליד זה. מדינת ישראל מתמודדת עם אידאולוגיות אסלמונאציות שמכריזות בריש גלי על תקוותם להשמיד את מדינתנו ולהחריב את שארית הפליטה שהתרכזה כאן. אל לנו לתת להם יד בכך".

דוברות הרשות השופטת הגיבה להחלטה: "מדובר בהחלטה שניתנה על ידי שופט תורן מחוץ לשעות העבודה, שעניינה ערר על החלטת קצין משטרה לעצור את המבקש. בית המשפט קבע כי הבקשה תידון על ידי ביהמ"ש בפני שופט תורן בשעות הבוקר. ההחלטה נשלחה לצדדים על ידי המזכירות בשעות הלילה ומדברת בעד עצמה".