ארגון 'פעמונים' מסייע למשפחות בהתנהלות כלכלית, לאחרונה פרסם הארגון את 'מדד פעמונים לחוסן כלכלי'.

שרון לוין, מנהלת ההסברה של הארגון מספרת בראיון באולפן ערוץ 7 על התובנות. "בדקנו עד כמה משפחות בישראל יכולות להתמודד עם זעזועים בהכנסות או בהוצאות ועד כמה הם נמנעו מצריכה מסוימת. ראינו באמת שמשקי בית רבים בישראל נמנעו מצריכה ולא קנו תרופות או מזון חיוני. שליש מהאוכלוסייה לקחו הלוואה, או נכנסו או העמיקו את המינוס. קרוב לאחד מתוך שני אנשים מרגישים שהם לא מסוגלים לנהל נכון את הכסף שלהם, אלו נתונים מאוד מדאיגים".

לתרומת סל קמחא דפסחא למשפחות נזקקות לחצו כאן

כתגובה לממצאים הללו, יצא ארגון פעמונים עם המלצות לשינויי מדיניות "להגדיל את החינוך הפיננסי ואת האוריינות הפיננסית בקרב משפחות בישראל. גם לבתי ספר אבל לא רק, גם אצל המבוגרים יש הרבה שלא יודעים, לא מבינים או אין להם את הכלים וחסרות להם המיומנויות כדי להתמודד עם מצב כזה. אנחנו גם קוראים למדינה לממש תוכנית אסטרטגית, שכולם יתעסקו בדבר הזה ויוכלו לקדם את המשפחות כדי שמשפחות לא ייכנסו לעוני".

"בשנה שעברה ליווינו מעל שניים-עשר אלף משפחות על ידי שלושת אלפים מתנדבים ומתנדבות בכל הארץ", מספרת שרון לערוץ 7. "המשפחות שמסיימות אצלנו ליווי משפרות את המאזן החודשי שלהן בקרוב לשלושת אלפים שמונה מאות שקלים בממוצע. עשינו מחקר שמראה שהמשפחות האלו גם מטפסות עשירון, זה מביא למוביליות חברתית. המשפחות מספרות לנו בסיום הליווי כמה הם יודעים ושולטים בהוצאות שלהם, הם יודעים לאן כל שקל הולך ואיך מתחלקת עוגת התקציב שלהם. זה משהו שמאוד מרגיע את המשפחות ונותן להם לישון בשקט מבלי לחכות בחרדה לטלפון ממנהל סניף הבנק".

"בחצי השנה האחרונה בעקבות עליית הרבית ויוקר המחייה יש עלייה בפניות של קרוב לארבעים אחוז" מספרת שרון. "רוב השנה אנחנו נותנים את החכות, את הכלים. עוזרים למשפחות עם המיומנויות ועם מיצוי הזכויות, הגדלת הכנסה וניהול התקציב".

למרות זאת אומרת שרון "הכלים שאנחנו נותנים למשפחות במהלך השנה לפעמים לא מספיקים". לכן בארגון מנהלים כמידי שנה מבצע 'קמחא דפסחא' שבמסגרתו הם מגייסים כספים במטרה להעניק סיוע כלכלי למשפחות לקראת חג הפסח.

"זה חלק מהתהליך שאנחנו עושים בליווי המשפחות, אנחנו רוצים שהם יחגגו את החג בשמחה ויוכלו לקנות כל מה שהם צריכים לטובת החג. אנחנו נותנים את זה באופן חד פעמי, וזה נותן להם בוסט. לכן אנחנו פונים לציבור הרחב כדי לגייס כספים למענקי קמחא דפסחא".

לתרומת סל קמחא דפסחא למשפחות נזקקות לחצו כאן