אלי כהן, בנימין נתניהו ומוחמד מחמוד אל-חאג'ה
אלי כהן, בנימין נתניהו ומוחמד מחמוד אל-חאג'הצילום: רפי בן חקון, לע"מ - משרד החוץ

ישראל ואיחוד האמירויות חתמו היום (א') על הסכם מכס בין המדינות במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החוץ אלי כהן ושגריר האמירויות בישראל מוחמד מחמוד אל-חאג'ה.

החתימה על הסכם המכס תאפשר להסכם אזור הסחר החופשי בין המדינות, אשר נחתם במאי 2022, להיכנס לתוקפו. עם כניסת הסכם אזור הסחר החופשי לתוקף יורדו או יתבטלו המכסים מכ-96% מהמוצרים ותתאפשר גישה לחברות ישראליות למכרזים ממשלתיים באמירויות.

הסכם אזור הסחר החופשי בין ישראל לאיחוד האמירויות הערביות יהווה מנוע מרכזי בחיזוק שיתוף הפעולה הכלכלי והמסחרי בין ישראל לאמירויות ונדבך נוסף בחיזוק הקשרים בין המדינות.

בשנת 2022 הגיע הסחר הבילטראלי בין ישראל לאיחוד האמירויות הערביות למעלה מ-2 וחצי מיליארד דולר (לא כולל תוכנה ושירותים), ובכך הפכה איחוד האמירויות הערביות לשותף הסחר ה-16 בעולם עבור ישראל.

עם כניסתו של הסכם אזור הסחר החופשי לתוקף צופים במשרד החוץ כי היקפי הסחר בין המדינות יגברו בצורה ניכרת, מה שיוביל לתוספת מקומות עבודה בשוק הישראלי ולהורדת יוקר המחייה בישראל.

ראש הממשלה נתניהו: "הסכם השלום ההיסטורי שחתמנו עם איחוד האמירויות ממשיך לתת את פירותיו לטובת אזרחי שתי המדינות. הסכם המכס שנחתם היום יביא ליישום הסכם אזור הסחר החופשי בין ישראל לאיחוד האמירויות שיביא להורדת מכסים, יוריד את יוקר המחייה וייתן זריקת מרץ לעסקים בין ישראל לאיחוד האמירויות. אני בטוח שנמשיך להרחיב את מעגל השלום של ישראל יחד עם מדינות נוספות באזורנו".

שר החוץ כהן: "כניסתו לתוקף של הסכם הסחר החופשי היא בשורה חשובה למשק הישראלי, לחיזוק הקשר עם איחוד האמירויות ועדות נוספת לחשיבותם של הסכמי אברהם. בימים אלו אנו שוקדים על הרחבת הסכמי אברהם למדינות נוספות".