טיקטוק
טיקטוקצילום: iStock

ארה"ב מוטרדת מהפונקציות שמאחורי ובתוך אפליקצית טיקטוק. ניסיונות ההרגעה של מנכ"ל החברה לא הצליחו לפעול על חברי הקונגרס שמוטרדים מריגול סיני עמוק בחברה האמריקאית.

כעת הממשל האמריקאי עשוי בהחלט להחליט על חסימת האפליקציה לשימוש בארה"ב.

על מאבק הענקים הזה שוחחנו עם אושר עשור, מומחה סייבר ואבטחת מידע ויועץ סייבר למשרד הביטחון, איש חברת הייעוץ Auren ישראל. "זה לא חדש שהרשתות החברתיות אוספות עלינו מידע, וכבר ראינו את המשפט הפומבי של פייסבוק בארה"ב. המודעות הולכת וגדלה בשנים האחרונות. הבעיה עם טיקטוק היא שהיא מנוהלת על ידי חברה סינית", אומר עשור ומזכיר כי המתיחות הדיפלומטית בין ארה"ב לסין נוגעת לא מעט לכל סוגיית ביטחון המידע.

"ידוע לנו שלסינים יש נטייה לאסוף מידע גם על המשתמשים בסין וגם על המשתמשים בכל העולם בשירותים שלהם, הן במוצרי המובייל, ברשתות החברתיות שלהם, וכמעט בכל צ'יפ שהם מפתחים בסוף מתגלה שהם מנסים לאסוף מידע על אותו משתמש", אומר עשור ומציין כי לא מדובר בספקולציות אודות היכולות הסיניות, אלא במקרים שאכן נחשפו בעבר. "היו כמה אירועים שחוקרי אבטחת מידע זיהו צ'יפים ששולפים מידע. ברשת חברתית המידע קיים והוא נאסף בחברה סינית. צריך לדעת איזה מידע נאסף ומה אנחנו מאפשרים".

"מורידים אפליקציה שמקבלת את היכולת למיקרופון למצלמה ולג'י פי אס, ומדובר בקהל צעיר שמשתמש בטיקטוק, כלומר שזה גם לא מעט חיילים והמשמעות של צילומים בתוך בסיסים ומידע שנחשף כשהכול מגיע לחברה סינית".

האם בכלל ניתן לבצע חסימה אמריקאית על טיקטוק? "בארה"ב אפשר לבצע חסימה גורפת שטיקטוק לא תאושר, לא רק ברמת האמירה אלא חסימה תשתיתית טכנולוגית, כמו שבקוריאה ובאיראן חוסמים יכולות אינטרנטיות שונות. כך אפשר גם בארה"ב לחסום כך שמי שירצה להשתמש יצטרך לעקוף הרבה חסימות לשם כך". מול האפשרות הטכנולוגית הזו כבר נשמעים קולות בארה"ב נגד המהלך בתואנה שמדובר בסתימת פיות. עשור משיב ואומר ש"יש הבדל בין לסתום פיות לבין העברת מידע לגוף שלא מחויב לרגולציה".

בדבריו הוא מציין כי אפליקציות אירופיות עומדות תחת חוק הגנת הפרטיות ו"כל משתמש יכול למחוק מידע שנשמר עליו. לעומת זאת אין על הסינים רגולציה ואין מי שיחייב אותם. כאן מגיע החשש האמריקאי שלמשתמשים אין שליטה על איזה מידע נאסף עליהם ואם הם יכולים למחוק אותו".

לדבריו החשש האמריקאי מהמתרחש סביב טיקטוק קיים זה זמן רב, אך המודעות האזרחית סביב הבעייתיות הכרוכה בכך לא הייתה מיידית. על הסיכוי שהצעירים בארה"ב ומדינות מערב נוספות יצאו למחאה בעקבות החלטה לחסום את טיקטוק, אומר עשור כי קיים גידול אדיר בשימוש באפליקציה וכעת המספרים נאמדים בכמה מיליונים וצפוי שחסימה שכזו אכן תפריע לרבים מאוד, בעיקר למי שהפכו למשפיעני רשת בזכות האפליקציה והרבים שאף מתפרנסים ממנה לא רע, אך מן העבר השני הדור הצעיר ממציא עוד ועוד פלטפורמות חברתיות שניתן לעבור אליהן. "הכול הוא שאלה של עד כמה החסימה תהיה גורפת ואם היא תהיה רק בארה"ב, או שהיא תכיל יותר מדינות שיטילו עליה את הוטו".

הסכנה שמאחורי טיקטוק קיימת גם בישראל, מחדד עשור. "ארה"ב היא החברה הדיפלומטית הגדולה ביותר של ישראל. מידע ישראלי יגיע לסין, ואנחנו יודעים על הקשר בין סין לרוסיה ואיראן, אנחנו לא רוצים שמידע יגיע למקומות האלה בתקשורות כאלה ואחרות".

לשאלתנו אם לטעמו נכון לייעץ לנשיא ארה"ב לחסום את טיקטוק, אומר עשור כי מדובר בשאלה קשה. "בסופו של דבר האחריות היא על המשתמשים שיהיו מודעים לכך שאוספים עליהם מידע ושינסו לצמצם זאת. הייתי מייעץ להחיל בקרות ואולי להטיל רגולציה על סין כמו שיש על אירופה לתחום איסוף המידע על משתמשים. עד כמה ניתן להאמין לסין? זה כבר תלוי בקשרים הדיפלומטיים".

האם סין תקבל הנחיות מארה"ב? עשור מזכיר כי סין מכוונת לשוק הבינלאומי ואם ארה"ב תשפיע על העולם כולו בהיבטים של טיקטוק הסינים עשויים להתכופף, אם כי "הם מעצמה בפני עצמה עם כמות משתמשים משלהם והם לא צריכים את כל העולם. יש להם ווטסאפ משלהם ופלטפורמות משלהם. טיקטוק היא סנונית ראשונה ולכן היא כל כך מהותית".