שר החוץ האיראני בפגישה עם מזכ"ל חיזבאללה
שר החוץ האיראני בפגישה עם מזכ"ל חיזבאללהHezbollah Media Office/Handout via REUTERS

שר החוץ של איראן, אמיר עבדללהיאן, מצייץ היום (שני) בחשבונו ברשמי בטוויטר כי ארצו מהדקת קשרים עם מדינות רבות בעת האחרונה, על רקע הניסיונות של המערב לבודד אותה.

השר האיראני ציין כי בימים האחרונים שחח עם נציגים של מדינות רבות איחוד האמירויות, סעודיה, אוסטריה, סוריה וטורקיה וכי הוא מתכנן להיפגש בקרוב עם שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, במוסקבה.

מדיניות החוץ האיראנית מתמקדת לאחרונה בניסיונות לפגוע בקשרים שרקמה ישראל עם מדינות המפרץ במסגרת הסכמי אברהם.

תקיעת טריז בהתבססות הישראלית והאמריקנית באזור המפרץ הפרסי ובסוריה.

הסכמי אברהם עם מדינות המפרץ ובריתות הגנה צבאיות וכלכליות מצד ארה"ב והמערב נענות במיסוד ציר מדיני בין איראן לבין האמירויות, משטר אסד בסוריה ופוטין ברוסיה. כך, לאחרונה חתמו האיראנים על הסכם עם סעודיה לחידוש היחסים בין המדינות.

התקרבות איראן לרוסיה אינה חדשה, אך לפני חודשים מספר התגלו שברי כטב"מי נפץ איראניים על אדמת אוקראינה מדגמי שאהד המתקדמים, אשר הסבו לאוקראינים אבידות רבות הן בהיבט הצבאי והן בהיבטי התשתיות האזרחיות, זאת למרות, ואולי כתוצאה מהסנקציות הכלכליות והצבאיות שהשיתו מדינות המערב הן על הרוסים לאור מלחמת רוסיה-אוקראינה והן על האיראנים לאור אי ההתקדמות בשיחות הגרעין בוינה, אשר תקועות מזה חודשים ללא כל אופק להתקדמות והבנות בין הצדדים.

איראן מזהה את המשבר ההולך וגובר בין המערב ובראשו נאט"ו והממשל האמריקני לבין הרוסים שטוענים כי כי קידום המערך הצבאי של נאט"ו לעבר אוקראינה ופולין מהווה הפרה בוטה של הסטטוס קוו.

השינויים הגיאו-פוליטיים הללו מצטרפים למאמצי הציר האנטי מערבי לבניית אלטרנטיבה למה שהם מזהים כאימפריאליזם מערבי שתכליתו מיטוט המדינות האנטי מערביות: איראן, רוסיה ואף מלחמה קרה הולכת וגוברת נגד סין, שיוצאת בימים אלו מסגרי הקורונה הקפדניים שהמשטר החיל במדינה.