שערי צדק
שערי צדקצילום: Yonatan Sindel/Flash90

מארגני עצומת 700 המילואימניקים של מערך המ"מ, קצינים ולוחמים מתנגדי הרפורמה המשפטית, תוקפים את הממשלה על אישור חוק החמץ שעבר היום (ג') בקריאה שלישית במליאת הכנסת.

"הרודן הרועד ומשרתיו המשתמטים העבירו עכשיו במחטף בקריאה שלישית חוק איסור הכנסת חמץ לבתי חולים בפסח. מבינים אתכם, בפסח אתם בטח במילואים", תקפו המארגנים.

הם הצהירו כי "לפיכך במהלך הפסח אנשינו, וגם אלפים מהציבור הרחב, יכניסו במגוון דרכים חמץ לבתי החולים, יצלמו ויעלו לרשתות".

לסיום הם מבהירים כי ההפגנות לא ייפסקו גם לאחר הצהרת נתניהו על עצירת החקיקה: "הרודן הרועד ומשרתיו סיימו את דרכם סופית. המחאה רק תסלים".

כאמור, מליאת הכנסת אישרה היום (ג') בקריאה שנייה ושלישית את ''חוק החמץ'' שקודם לדרישת המפלגות החרדיות, ומאפשר למנהלי בתי חולים לאסור הכנסת חמץ למבנה בית החולים, כולו או חלקו, בחג הפסח.

הצעת החוק אושרה בתמיכת 48 חברי כנסת לעומת 43 שהתנגדו.

הקואליציה הייתה נחושה לסיים את החקיקה עד סוף המושב הנוכחי, כדי שכבר בחג הפסח שיחול בשבוע הבא ייכנס החוק לתוקף.

השרה להגנת הסביבה עידית סילמן מהליכוד הציגה את חוק החמץ במליאת הכנסת ואמרה ''אנחנו בסך הכל פועלים לשמירה על זהותה של מדינה יהודית". סילמן ''סגרה מעגל'' שכן על רקע סוגיית החמץ בבתי החולים בפסח היא החליטה לפרק את הממשלה הקודמת.

הרב חננאל זייני, ראש המכון התורני שליד מוסדות אור וישועה בחיפה, הגיב להעברת החוק ואמר: "הטענות שנשמעות על כך שחוק החמץ מצמצם לכאורה את חירות הפרט ושגרת החיים של אלה שמבקשים לחיות על פי צו מצפונם אינן מתכתבות עם סעיפי החוק; בפועל, חוק החמץ החדש אינו כופה אלא מאפשר לכל מנהל בית חולים להפעיל שיקול דעת, ולהחליט אם למנוע או להתיר הכנסת חמץ. במקרה של בתי חולים, מדובר בדרישה הגיונית בסיסית שמאפשרת לאחוז ניכר מהאזרחים שומרי הכשרות לאכול בכלי בית החולים. כך לדוגמה, סביר מאוד להניח שמנהל בית החולים החרדי מעייני הישועה בבני ברק שמשרת בעיקר את האוכלוסייה החרדית, יבחר שלא לאפשר הכנסת חמץ לבית החולים. לצערנו אירועי השנאה הקשים שראינו מצד חלק ממובילי המחאה כלפי הציבור המסורתי והחרדי בישראל, היא שגרמה לריאקציה שמובילה את המפלגות החרדיות בקואליציה לחוקק חוקים גרועים וחסרי שיקול דעת ציבורי נכון".