עו"ד דוד מנע
עו"ד דוד מנעצילום: יח"צ

חבר הכנסת לשעבר, עו"ד דוד מנע, מי שבמשך עשור היה יועץ משפטי לארגון נפגעי פעולות האיבה, מתייחס בראיון לערוץ 7 לסוגיה המפלגת את העם בישראל סביב נוכחות חברי הממשלה והקואליציה בטקסי יום הזיכרון בבתי העלמין הצבאיים.

מנע מציין בפתח הדברים כי כמי שבמרוצת תפקידו בארגון נפגעי פעולות האיבה הוא מכיר את מרבית משפחות החללים, וככזה הוא מביע את עמדתו היוצאת מתוך שתי נקודות מוצא, האחת היא שמדובר ביום קדוש, והשנייה היא שהמשפחות ששכלו את יקיריהן הן משפחות קדושות.

מתוך כך הוא סבור כי יש ללכת לקראת המשפחות ולא לבטל את נוכחות נציגי הממשלה. "הם נציגי ממשלה ריבונית שנבחרה על ידי העם, הם מייצגי המדינה ואת הדגל. אין דבר כזה להחרים אותם. לכן אני קורא למשפחות השכולות לקבל את העובדה שיש נציג ממשלה בטקסים, ונכון לזכור שיש גם נציגי אופוזיציה שמגיעים לבתי העלמין. מדובר ביום חשוב ואני קורא לכולם להתעלם מהמחלוקות ולא לריב בבתי העלמין".

על קריאות הנשמעות מקרב המשפחות השכולות ולפיהן תחושתם היא שהם אינם מסוגלים לראות את מי שלטעמם פוגע בזכר החללים, משיב עו"ד מנע בשאלה: "במה הם פוגעים? בזה שהן נציגי ממשלה ריבונית שקיבלו את אמון העם? במה הם פוגעים? היו אולי כמה אמירות אומללות של מישהו מהשרים, אבל זה עניינם שלהם והם שיעשו חשבון נפש מול חיילי צה"ל והטייסים, אבל הם נציגי ממשלה ריבונית שנבחרה".

"זה לא נתון לשיקול דעתו של אף אחד. החוק קובע זאת שבכל בית עלמין ישתתף נציג ממשלה ויניח את זר הממשלה לכבודם של הנופלים, אז מה יש כאן לצאת נגד הדבר?", אומר מנע הסבור כי אין ממש בהצעות העולות ולפיהן יגיעו הנציגים בצמדים, איש קואליציה ואיש אופוזיציה יחד, שכן מטרתה של האופוזיציה להכשיל ובעיניה מדובר בהזדמנות להכשלת הממשלה. עם זאת הוא מברך על אותם אנשי אופוזיציה שכבר הביעו את נכונותם להגיע יחד עם נציג ממשלה וקואליציה יחד לבית העלמין.

לדבריו, גם אם ישנם בני משפחות שכולות שאומרים שאם יהיו נוכחים בטקס חברי ממשלה הם עצמם לא יגיעו לטקס, על נציגי הממשלה להגיע. "אין כאן שיקול דעת. יש כאן יום זיכרון ועל פי נוהל הטקסט והחוק נציג ממשלה משתתף ומניח זר פרחים. אני מכבד את מה שיעשו אבל לא להחרים את הטקס. מה ייצא להם מכך שיחרימו? שלא יהיה זר ממשלת ישראל על האנדרטה? מה ייצא להם מזה? במי הם פוגעים? את מי הם מחרימים?", הוא שב ושואל.

באשר להצעה לפיה נציגי הממשלה יופיעו אך לא ינאמו במקום, הוא אומר כי הדבר נתון לשיקולו של השר או נציג הממשלה, אך אין מקום לקבל אפשרות ההחרמה של האירוע. "רוצים לגרום שנציג ממשלה לא יהיה ולא יניח זר לזכר הנופלים? כואב לי לשמוע את הדברים האלה".