פרופ' יורם וייס
פרופ' יורם וייסצילום: אבי חיון

מנהלי בתי החולים בירושלים 'הדסה' ו'שערי צדק' שיגרו מכתב ליו"ר ההסתדרות במרחב ירושלים, דני בונפיל, שבו הודיעו כי אין להם את היכולת לשלם לעובדים את תוספת השכר שהובטחה במסגרת ההסכם עם ההסתדרות.

מנכ''ל הדסה פרופ' יורם וייס ומנכ''ל שערי צדק פרופ' עופר מרין כתבו לבונפיל: "אנחנו, מנהלי בתי החולים הדסה ושערי צדק, המעסיקים העיקריים בעיר ירושלים (למעלה מ-10,000 עובדים) יחד עם חמישה בתי החולי ציבוריים-עצמאיים רוצים ולא יכולים לבצע את התשלומים בהעדר מקור תקציבי ותזרימי.

"העובדים במרכזים אלה לא נחותים מעובדי בתי החולים בארץ'', כתבו המנכ''לים. ''שר האוצר ויו"ר ההסתדרות חתמו על הסכם תוספות שכר לעובדים. לבתי החולים של המדינה ולבתי חולים של הכללית ישנם מקורות מרכזיים למילוי ההסכם ולתשלום המקדמה הקרובה. לבתי החולים הציבוריים-עצמאיים אין מקור תקציבי לביצוע הסכמים אלו. אנחנו תלויים בעדכון מחיר יום אשפוז והכנסות מקופות החולים''.

פרופ' עופר מרין
פרופ' עופר מריןצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראשיתו של המשבר הוא בהסכם שנחתם בין משרד האוצר להסתדרות ,ובו התחייבות להעניק תוספת של 6,000 שקל במשכורת חודש מרץ לכלל עובדי המגזר הציבורי. בעוד בתי החולים הממשלתיים קיבלו תקציב ייעודי למתן התוספת, בתי החולים הציבוריים הדסה, שערי צדק, לניאדו, מעייני הישועה, הסקוטי, הצרפתי והאנגלי, לא קיבלו תקציב עבור התוספת.

מנהלי בתי החולים הציבוריים טענו במכתב ששיגרו למשרד האוצר, כי גורמי המקצוע מסרבים להעביר את הכספים לטובת התוספת לעובדים ולטובת התוספת בגין העלאת שכר המינימום שנכנסת לתוקף בחודש הקרוב.

"נכון להיום, כשבוע לפני המועד המתוכנן לתשלום התוספות לעובדים, גורמי המקצוע במשרדיכם מסרבים להודיע כי יועמד המימון הנדרש לבתיה"ח העצמאיים לביצוע התשלום האמור לעובדיהם, בין אם באמצעות העמדת התקציב המתאים - כפי שנעשה עבור בתי החולים הממשלתיים, ובין באמצעות גילום מידי של ההתייקרויות במחירי הפיקוח - כפי שמתחייב לפי חוק הפיקוח", נאמר במכתב ששיגרו כלל מנהלי בתי החולים הציבוריים לשר האוצר ולמשרד האוצר.

במכתבם הם התריעו כי הטלת התוספת על הקופה הריקה של בתי החולים הציבוריים, עלולה להעמיד בסכנת התמוטטות את אחד או יותר מבתי החולים הציבוריים, שגם כך סובלים מגרעון גדול בתקציב.

בעקבות ההבנה שבתי החולים הציבוריים בירושלים לא ישלמו את התוספת, פנה יו"ר ההסתדרות במרחב ירושלים דני בלונפיל למנהלי בתי החולים והתריע בפניהם, כי אם התוספת לא תשולם בימים הקרובים ההסתדרות לא תהסס להשבית את מערכת הבריאות בבירה. מתגובת מנהלי בתי החולים בירושלים עולה כי לאור סירובו של האוצר להעביר את הכסף, הם לא יוכלו לעמוד בדרישת ההסתדרות מה שעלול להוביל להשבתת מערכת הבריאות בירושלים בימים העמוסים של ערב פסח.