אלישע איבזוב הי"ד
אלישע איבזוב הי"דצילום: ויקיפדיה. ארכיון

בישוב צופים ייחנך באסרו חג פסח פארק 'האחים' על שמו של לוחם הלח"י אלישע איבזוב ז"ל שפעל כמסתערב במספר פעולות של הארגון עד שנלכד, נעצר והוצא להורג. ד"ר יהודה שלם, חבר הנהלת חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי, מביא את סיפורו בשיחה עם ערוץ 7.

"קצת אחרי פורים תש"ח הלח"י מניח מכונית תופת בבניין הסראיה, בניין המשטרה הבריטית ביפו שנמסר לערבים לפני מחמת השחרור", לוקח אותנו ד"ר שלם מעט אחורה בזמן ומספר על המהומה שהתחוללה ביפו אחרי פיצוץ מכונית התופת שבה הוסתר מטען הנפץ מתחת פירות הדר.

בעקבות האירוע נמלטו רבים מערביי יפו וכך סוכלה תכנית שהייתה לפלוש לתל אביב דרך יפו ולהשתלט על העיר הערבית הראשונה. בעקבות הצלחת הפעולה הוחלט בלח"י לבצע פעולה דומה גם בשכם, על מנת לפגוע בפאוזי אל קאוקג'י, מפקד צבא ההצלה הערבי.

מכונית תופת מולכדה ואלישע איבזוב, שגילה קודם לכן אומץ לב רב בשורת פעולות להן יצא כמסתערב, התבקש לצאת לדרך כאשר ערבי, סוחר נשק, יהיה מורה הדרך שלו בדרך לשכם. השניים יצאו לדרך ובקלקיליה עצר מורה הדרך את הרכב ואמר שהוא יורד לדבר עם כמה ערבים במפקדה המקומית, מה שנראה היה כראשית הסגרתו של איבזוב לידיהם.

מורה הדרך שב לרכב שהמשיך בנסיעה פנימה לכיוון שכם ובנקודה שהישוב צופה אליה החל למעשה תהליך ההסגרה שלו. "סמוך לנור א-שמס הצטרפו קצינים בריטים שדרשו לפרק את מכונית התופת. הוא סירב. הם המשיכו לנסוע איתו לכפר ליד שבי שומרון של היום, ושם שני קצינים בריטיים ניסו לפרק את המשאית שהתפוצצה והם ועוד 14 אנשים נהרגו", אומר ד"ר שלם ומציין כי "שני הבריטים הללו שנהרגו היו אלה שהניחו את מכונית התופת ברחוב בן יהודה מספר שבועות קודם לכן בפיגוע בו נהרגו יהודים רבים".

לאחר הפיצוץ נלכד אלישע והוצא להורג וקברו אותו בכפר. "אם הפעולה הייתה מצליחה והוא היה מגיע למפקדה של קאוקג'י בשכם יתכן והיינו מגיעים למצב אחר לגמרי לגבי כל מעמד יהודה ושומרון", אומר שלם המשליך מתוצאות הפעולה ביפו לשכם, אם הייתה הפעולה מצליחה.

בדבריו הוא מציין כי "גם ערבים העריכו את האומץ שלו. בשנת 51' הרב גורן הגיע לכפר כדי להוציא את גופתו ממערה שבה הוא היה רק מכוסה רק בקש ונשמרה שלמה. הרב גורן הופתע מהשימוש השלם של הגופה", הוא מספר ומציין את תיעוד האירוע בספרו של לוחם הלח"י יעקב בנאי. "גם המוכתר של שכם הביע הערכה לגבורה שלו ואמר שאם יהודי היה בא לקנות בשוק בשכם היו חותכים אותו ואלישע לא פחד להגיע עם המשאית וגם בחקירות לא ויתר על המלכוד שלה. המוכתר אמר שבזכות גבורה כזו ניצחתם במלחמה".

ד"ר שלם משבח בדבריו הן את מועצת שומרון והן הישוב צופים שבחר להנציח את שמו של הלוחם בפארק ומציין כי "ספק אם תושבי צופים יודעים שתחילת ההסגרה שלו הייתה ממש למרגלותיו". עוד הוא מעיר כי בימים אלה שבהם יש מי שמציבים את הקרבתם לביטחון המדינה כתלויה בתנאים כאלה ואחרים, ראוי לזכור את מי שהקריב את חייו ללא תנאי כשהוא יודע שמאחוריו אישה וילד קטן.