יועז הנדל
יועז הנדלצילום: ערוץ 7

בראיון לערוץ 7 מתייחס שר התקשורת לשעבר יועז הנדל לממשלה החדשה ולניסיונות מצידו לקדם הידברות על הרפורמה המשפטית.

בתחילת דבריו מבקר הנדל דווקא את יו"ר עוצמה יהודית ומכנה אותה מפלגת "חולשה יהודית" ואת השר בן גביר "בלון נפוח שעסוק רק במציאת אשמים ללא רצון למימוש תוכניות מעשיות".

הנדל מתאר את מה שהוא מכנה "בלבול היוצרות העכשווי: פוסט ציונים שקוראים לבטל את מטס יום העצמאות רק בגלל הטייסים".

לפי הנדל, הממשלה התעסקה במאה ימיה הראשונים רק ב"תקיעת אצבע בעין הציבור, מה שגרר התנגדות רבתי והפגנות גדולות, במקום להעביר רפורמה הדרגתית שתייעל את מערכת המשפט ותסדיר את האיזונים בין הרשויות". הפוסט ציונות לדעתו, "זהו לא המצב בשוליים כי אם במרכז. מטפחים כל מיני בן גבירים וגופשטיינים במקום לטפח שילוב ואחדות".

הנדל תומך בפיצול תפקיד היועמ"ש, עשיית סדר בוועדה לבחירת שופטים ובאופן כללי רואה במתווה פרידמן-אלבשן היגיון רב שיכול לענות על הקרע הגדול בעם.

לדעתו מעשיה של הממשלה הנוכחית, בהובלת לוין ורוטמן, מובלילים ל"גול עצמי ושריפת המועדון במקום הגעה להסכמות רחבות מקיר לקיר".

"אין יכולת לעשות כלום ללא קונצנזוס בעם" טוען הנדל. "פספסנו הזדמנות לתקן קרע גדול" ו"ימין מלא מלא זוהי סתם סיסמה ריקה ללא תוכן".

לשיטת הנדל, עשיית ציונות מתמקדת בשלושה עיקרים שנובעים משיטתו הימין-ליברלית: התיישבות, קליטת עלייה והגנה על המולדת.

הנדל לא חוזה שינוי בצפון השומרון בעקבות ביטול חוק ההתנתקות משום שלדעתו הממשלה אינה מסוגלת לנהל מהלך כזה. "סיפור חאן אל אחמר הוא ביטוי מעולה לכך. בא בית המשפט והחזיר את ההחלטה לכנסת על מנת שתפנה את היישוב הבלתי חוקי אך למעשה לא קורה עם זה כלום".

"יש סכנה לבית הלאומי שלנו, והסכנה לא חלפה. הייתי בטוח שהממשלה לקראת קריסה והייתי מודאג כי אין מי ששולט באירוע הזה", דברי הנדל.

הנדל קובל על המצב הנוכחי - בו לטענתו המפלגות החרדיות שולטות ובעלות מונופול על היהדות: "לא מקרבים אנשים דרך כפייה, דרך חוק החמץ וחוק לימוד תורה, שהוא למעשה חוק חילול ה".