אילון מאסק
אילון מאסקצילום: רויטרס

אילון מאסק, שרכש לפני מספר חודשים את ענקית המדיה טוויטר, מפרסם לפני דקות אחדות תמונה תמימה לכאורה, של כלב מגזע שיבה אינו.

עד כאן הכל נפלא, אבל ההד שהתמונה גרמה לו מתבטא בעלייה של כ-30% בערך המטבע הווירטואלי דוג׳קוין, עלייה חריגה לכל הדעות.

מאסק התבטא בעבר אודות המטבע דוג׳קוין והוא תומך נלהב של עולם המטבעות הווירטואליים, כאשר המרכזיים בהם הינם הביטקוין והאיתריום.

מאסק ידוע בציוציו הרבים, בערך על כל מה שמתרחש, אך ציוץ זה פשוט הטיס את ערך המטבע מהמצב הסטטי שלו וזה כבר נראה חריג.

מטבעות וירטואליים הינם סקטור הולך ונבנה, למרות שהשימוש בהם נסוב בעיקר בעולמות הדארק-נט והפשע הגלובלי, משום אי היכולת לנטר את מקורות הכסף ויעדם באמצעים המוניטריים הרגילים העומדים לרשות מדינות.

אם מיליון דולר משמשים את קרטל סינלואה המקסיקני כדי לרכוש קוקאין, הכסף חייב להיות מופקד ומולבן איכשהו, כך הסוכנות למלחמה בסמים האמריקנית, ה-DEA, יכול לעקוב ולהכניס לכלא פושעים.

אבל במטבעות דיגיטליים ההצפנה והמערכת בה הם פועלים פשוט לא מאפשרת ניטור שכזה, לכן מבינות רבות לא ששות להשתמש ביום יום במטבעות האלו למסחר רגיל כפי שמשתמשים בדולר, שקל וכן הלאה.

יתר על כן, תנודתיות המטבעות לא מאפשרת חיזוי נראה לעין של עךר המטבע בעוד חודש, שנה ואפילו יום אחד, על כך יעיד הציוץ היום של מאסק. לכן בנקים מרכזיים ברחבי העולם מתנגדים להתרחבות התופעה ופועלים כדי לצמצם את השימוש בהם.